SM i seks

SM, randki i nowe związki

Chorzy na SM martwią się czasami, czy powinni rozpoczynać nowy związek i mają wątpliwości, czy inna osoba będzie chciała wchodzić w seksualny lub intymny związek z kimś, kto choruje na SM.

Należy pamiętać, że SM stanowi tylko jeden z aspektów życia i że choroba nie powinna zdominować postrzegania całości osoby.

Podobnie jak w przypadku innych ludzi, na życie i osobowość chorego składa się wiele czynników: odczucia, zainteresowania, poglądy i hobby, które określają, kim taka osoba jest.

Jeśli problemem jest umawianie się na randki i poznawanie nowych ludzi, którzy nie wiedzą o chorobie, należy pamiętać, że nie ma się wpływu na decyzję drugiej osoby, czy zechce ona nawiązać związek, czy też nie.

Wszystko, co można zrobić, to być sobą. Prawdą pozostaje fakt że niektóre osoby mogą się poczuć zakłopotane chorobą, ale wiele innych nie będzie widziało w tym problemu.

Podczas poznawania nowej osoby może pojawić się również problem, kiedy i co należy jej powiedzięć o swojej chorobie lub czy w ogóle o tym wspominać.

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie i podczas gdy niektórzy ludzie będą wyrażali ochotę rozmawiania o tym na bardzo wczesnym etapie znajomości, inni będą tego unikali. Należy robić tak, żebyś ty czuł się z tym najlepiej.

Oto kilka spraw, na które trzeba zwrócić uwagę:
  1. W czasie pierwszych spotkań zwykle podejmuje się decyzję o ewentualnym kontynuowaniu związku z daną osobą. Jeśli okaże się, że nie jesteś zainteresowany przedłużaniem znajomości, nie ma potrzeby dzielić się z tą osobą informacjami dotyczącymi twojego życia prywatnego.
  2. Jeśli spotka się kogoś, z kim ma się ochotę kontynuować dłużej związek, należy pamiętać, że półprawdy i tajemnice nie stanowią dobrej podstawy dla otwartego i szczerego porozumiewania się.
  3. Powiedzenie komuś, że choruje się na SM nie staje się łatwiejsze w miarę zwiększania sie zaangażowania w znajomość. Im bardziej zależy ci na danej osobie, tym więcej masz do stracenia.
  4. Jeśli już podejmiesz decyzję o poinformaowaniu drugiej osoby o swojej chorobie, pomyśl o tym, kiedy i jak ty chciałbyś się o tym dowiedzieć. trzeba się zastanowić, jak dużo informacji chcesz przekazać i jak dużo osoba ta musi wiedzieć na danym etapie. Możesz ofiarować informowanym osobom niektóre materiały udostępniane przez Polskie Towarzystwo stwardnienia Rozsianego lub odesłąć do stron internetowych stowarzyszenia, np.: www.ptsr.org.pl, gdzie, jeśli będą chcieli, znajdą więcej informacji na temat choroby.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM