SM i ból

Ból a SM

Do połowy lat 80, dwudziestego wieku wiele osób, w tym lekarzy uważało stwardnienie rozsiane (multiple sclerosis - SM) za chorobę bezbolesną.

Obecnie powszechnie uznaje się, że SM może spowodowasć ból i że co najmniej jedna trzecia wszystkich chorych na SM w którymś momencie doświadczy bólu o pewnym nasileniu. Nie ma dwóch pacjentów, u których wystąpił ból o identycznym charakterze. Ból związany z SM może pojawiać się i mijać w krótkich atakach lub utrzymywać sie dłużej.

Może przybierać formy codziennej dolegliwości, dokuczliwych, choć sporadycznych napadów, lub długotrwałego tępego bólu, powodującego, że trudno jest skoncentrować się na czymś innym. Nawet łagodne zmiany czucia mogą wpływać na życie codzienne, więc ważne jest, aby przyznać, że ból występuje i go leczyć.

Opisanie lakarzowi objawów bólu związanego z SM ułatwia określenie jego źródła. Poznanie przyczyn bólu pomaga w poszukiwaniu optymalnych sposobów leczenia. Walczyć z bólem można wykorzystując elementy fizjoterapii, farmakologii, medycyny alternatywnej oraz wprowadzając zmiany w podejściu do czynności codziennych.

Najlepiej, aby pacjentcwspólnie z lekarzem, biorąc pod uwagę indywidualne okoliczności, określił, które połączenie sposobów leczenia będzi najbardziej odpowiednie. Akceptacja i wsparcie najbliższych dają odczucie ulgi lub osiągnięcie pewnej kontroli nad bólem, co ułatwia rzdzenie sobie z tym trudnym aspektem choroby.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM