SM i ból

Farmakoterapia

Stosowanie samych leków nie jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem, po części ze względu na fakt, że korzyści z ich używania muszą kompensować działania niepożądane. Jednak są one często skutecznym elementem leczenia bólu.

Dostępnychjest wiele róznych leków przeciwbólowych. Warto pamiętać, że zanim odnajdzie się skuteczną dawkę, znajdzie od powiedni dla danego pacjenta lek lub połaczenie leków oraz ich dawek, może upłynąć trochę czasu.

Choć leki te występują zazwyczaj w postaci tabletek, to jeśli np. ktoś ma trudności z połykaniem, dostępne są również preparaty w innej formie.

Duża część środków stosowanych w leczeniu bólu w SM jest także przypisana do leczenia innych schorzeń, np. padaczki czy depresji. Jeśli lekarz przepisze leki, to niekoniecznie dlatego, że leki te mogą pomóc w walce z niektórymi rodzajami bólu.

Dokładny mechanizm przeciwbólowego działania tych leków jest niejasny. Jednak wydaje sie, że zarówno leki przeciwdrgawkowe, jak i przeciwdepresyjne, zmieniają aktywność elektryczną struktór mózgu i rdzenia kręgowego, wpłwając na odczuwanie bólu

Ze względu na to, że przyczyny bólu są rózne, lek działający na jeden rodzaj bolu, moze nie mieć wpływu na inny. W związku z tym, w zalezności od rodzaju bolu, przepisuje się rózne leki.

Leki przeciw bólowi neuropatycznemu

Leki przeciwdrgawkowe
Jednym z najczęsciej stosowanych leków przeciwdrgawkowych są karbamazepinam gagapentyna, lamotrygina i fenytoina.

Pomagają one niektórym pacjentom w zwalczaniu bólu twarzy w neuralgii nerwu trójdzielnego i innych ostrych bólach neuropatycznych.

Niektóre z tych leków mogą przynieść pewną ulgę w bólu o charakterze "palącym", "pulsującym" lub "mrowiącym".

Ewentualne działania niepożądane, do których należeć mogą wysypki skórne, zawroty glowy, zaburzenia widzenia i senność, są rózne w zależności od poszczególnych leków.

Niedawno przeprowadzone badanie porównujące trzy spośród tych leków, wskazuje, że gabapentyna i lamotrygina mogą wywoływać mniej działań niepożądanych niż karbamazepina.

Leki przeciwdepresyjne
Szeroko rozpowszechnionym lekiem jest amitrypina. Należy ona do grupy leków nazywanych "trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi".

Lekarze mogą przepisać pacjentom z SM także inne, podobne leki przeciwdepresyjne z tej grupy.

Leki te mogą być stosowane do leczenai niektórych rodzajów przewlekłego bólu, np. w sytuacji, gdy skóra staje się nadwrażliwa i boli przy najlżejszym dotyku.

Do ewentualnych działań niepożądanych trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych należą: suchość w ustach, zaparcia i zaburzenia widzenia.

Steroidy
Steroidy stosuje się często po to, by przyśpieszyć powrót do zdrowia po nawrocie choroby, poprzez zmnieszanie stanu zapalnego w ośrodkowym układzie nerwowym.

Nawrotowi mogą towzrzyszyć objawy bólowe, jak np. nerwoból nerwu trójdzielnego lub zapalenie nerwu wzrokowego. Leczenie w przypadku nawrotu pomaga zlikwidować ból.

Leki przeciw bólowi mięśniowo - szkieletowemu

Leki przeciwbólowe
Leki takie jak paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen; kodeina i moirfina mogą być pomocxne w walce zbólem nieneuropatycznym.

Nie powinno się jednak stosować tych tradycyjnych leków przeciwbólowych, nie próbując najpierw stwierdzić, wraz z pracownikiem ochrony zdrowia, co powoduje ból.

Lekceważenie zasadniczego schorzenia może w dalszej perspektywie, nasilać ból.

Po zbadaniu przyczyn bólu, lekarz może zalecić stosowanie tych tradycyjnych leków przeciwbólowych wraz z leczeniem ukierunkowanym na schorzenie leżące u podłoża bólu.

Leki przeciwdepresyjne
Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, jak np. amitryptylina, również mogą być stosowane w leczeniu bólu mięśniowo - szkieletowqego.

Jednak; podobnie jak w przypadku leków przeciwbólowych, nie należy ich stosować bez zbadania i leczenia przyczyny bólu.

Leki z wyciągiem z konopii indyjskich - Sativex
Niektórzy pacjenci z SM twierdzą, że konopie indyjskie (marihuana) przynoszą im ulgę w bólu. W polsce jest to nadal środek nielegalny.

Jednak naukowcy opracowali kontrolowane sposoby testowania ewentualnych korzyści ze stosowania konopi, poprzez oddzielanie pewnych składników konopi indyjskich zwanych "kannabinoidami".

Savitex jest lekiem zawierającym akstrakt z konopii indyjskich, który może być pomocny w walce ze spastycznoiścią i bólem. Stosuje się go poprzez rozpylanie pod język lub na wewnętrzną powierzchnię policzka.

Dawkę leku Savitex kontroluje się poprzez zmiany liczby wykonanych rozpyleń. Do ewentualnych działań niepożądanych należą: zawroty głowy, senność i odurzenia.

NieZnane jest też długofalowe bezpieczeństwo stosowania leku. Obecnie Savitex jest dostępny na receptę dla osób z SM jedynie w Kanadzie.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM