SM i depresja

SM i depresja

Często używane w potocznym języku określenia "być w depresji" czy "depresja" zatraciły swoje pierwotne znaczenie.

Depresja nie jest przelotnym stanem. Jest to utrzymujące się zaburzenie nastroju o wyraźnych objawach, mające swoje złożone źródła w fizjologii i psychologii dotkniętej nim osoby.

U pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (sclerosis multiplex, SM) lub innymi przewlekłymi chorobami, depresja występuje cześciej niż w populacji ogólnej.

Gdy słyszy się o "depresji" u chorego na SM, często pada stwierdzenie: "Oczywiście, że jesteś w depresji, przecież rozpoznano u Ciebie SM" lub "Jak byś się czuł, gdybyś nagle nie mógł sprawnie chodzić?".

U korzeni takich reakcji leży założenie, że depresjia jest bezpośrednią, psychologiczną odpowiedzią na SM.

Jest to jedna z możliwości, jednak naukowcy poszukują też innych, fizjologicznych, przyczyn depresji u osób z SM, wiażąc je z obecnościa ognisk demielinizacyjnych i związanych z tym obniżeniem wydzielania serotoniny.

Niezależnie od przyczyny depresji, trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do SM jest ona uleczalna.

Przygnębienie, smutek czy prawdziwa depresja?

Często zadaje się pytanie: jak odróżnić "chandrę", 'dołek" czy jesienny spleen od depresji jako choroby. Granica między przygnębieniem, a depresją nie jest ostra. Jest jednak szereg cech, które pomogą nam w diagnozie.

Oto najważniejsze z nich:
  1. nasilanie się zaburzeń (poczucie beznadziejności bywa w depresji opisywane jako pogłębiająca się otchłań, w którą wpadamy i z której nie możemy się wydobyć),
  2. długi czas trwania zaburzeń ("przygnębienie" trwa krótko, kilka godzin, czasem dni, mija wraz z przyczyną, która je wywołała),
  3. utrudnione codzienne funkcjonowanie (depresja dezorganizuje życie, sprawia, że chory nie jest w stanie wykonywać najprostszych codziennych czynności),
  4. skuteczność leczenia ( w depresji leczenie przynosi ulgę, na chandrę lub zły nastrój raczej nie wpływa),

Są one charakterystyczne i utrzymują się przez długi czas, minimum dwa tygodnie. Pamiętajmy, że nie są to typowe, przejściowe smutki, których doświadcza każdy w odpowiedzi na przykre wydarzenia czy trudną sytuację.

Mimo dość ścisłych kryteriów diagnostycznych rozpoznanie depresji nie zawsze jest łatwe, ponieważ niektóre objawy fizyczne i psychiczne mogą występować też w SM. Łączne występowanie zmęczenia, zaburzeń poznawczych i obniżenia nastroju może być mylące.

Objawy depresji, takie jak zmęczenie czy trudności z koncentracją, są również objawami SM. Czasem mija dużo czasu, zanim pacjenci, ich rodziny i lekarze rozpoznają depresję, ponieważ choroba może się ujawniać stopniowo.

Ponadto, objawy depresji zwykle nasilają się podczas rzutu choroby.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM