SM i ból

Jak leczyć ból?

Bardzo często leczenie bólu będzie wymagało terapii skojarzonej. Do sposobów leczenia dobieranych do każdego pacjenta,należą:

  1. farmakoterapia,
  2. fizjoterapia,
  3. ćwiczenia poprawiające postawę pacjenta,
  4. metody medycyny alternatywnej,
  5. i techniki relaksacyjne.
Lekarz lub pielęgniarka zajmujący się SM mogą skierować pacjenta do innych specjalistów w celu znalezienia najlepszych sposobów walki z bólem.

Niestety leczenie bólu odbywa się czasem prób i błędów, szczególnie przy bólundługotrwałym lub nawracającym. Nie zawsze oczywiste jest, które sposoby leczenia będą skuteczne dla danego pacjenta.

Możliwe, że znalezienie skutecznego sposobu będzie wymagało wypróbowania wielu rodzajów terapii i leków.

  1. Należy zbadać przyczyny bólu i ich wpływ na pacjenta
  2. Indywidualne strategie radzenia sobie z bólem - dopasowanie sposobów walki z bólem do stylu życia pacjenta
  3. Czynniki wywołujące ból
  4. Zwrócenie uwagi na emocjonalny składnik bólu.
Pierwszym krokiem w walce z bólem jest znalezienie jego prawdopodobnej przyczyny lub przyczyn, żeby można było w odpowiedni sposób zająć się problemem.

Przykładowo, jeśli ból uda się powiązać z zakażeniem pęcherza moczowego, to wyleczenie zakażenia powinno znieść ból. Natomiast bólom mięśni można czasem zaradzić poprzez zmianę postawy ciała lub przez fizjoterapię.

Jednym ze sposobów zbadania przyczyny bólu jest wypełnienie "kwestionariusza bólu".. zawiera on pytania o to, gdzie i kiedy ból się pojawia, jak długo trwa i jak wpływa na codzienne czynności, t akie jak ubieranie się i mycie.

Można również otrzymać polecenie ocenienia odczuwanego bólu w skali, np. od 0 dop 10, przy czym 0 oznacza brak bólu, a 10 - silny ból.

Pierwszym krokiem w walce z bólem jest znalezienie jego prawdopodobnej przyczyny lub przyczyn.

Sposób, w jaki ból wpływa na pacjenta, może się zmieniać, dlatego ważne jest, aby diagnoza nie była jednorazowa, ale powtarzana w miarę upływu czasu. Porównanie ocen sprzed leczenia i po nim umożliwia pracownikom służby zdrowia stwierdzenie, czy leczenie odnosi pożądany skutek lub czy można wprowadzić do niego praktyczne zmiany.

Każdy ma inne strategie radzenia sobie z bólem. pacjent doświadczający bólu może już mieć własne sposoby postępowania, które pozwalają ten dyskomfort zminimalizować.

Pomocne mogą być techniki relaksacyjne, np. joga lub głębokie oddychanie. Niektórzy decydują się na unikanie pewnych czynności, które są związane z odczuwaniem bólu, podczas gdy inni czują się lepiej utrzymując możliwie najbardziej aktywny tryb życia. Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna bólu i co działa na daną osobę.

Omawianie tych indywidualnych strategii z lekarzem lub pielęgniarką zajmującymi się SM może pomóc w zagwarantowaniu tego, że wszelkie nowe sposoby leczenia będą pasowały do stylu życia danej osoby i że będą odpowiednie do konkretnych warunków.

Istnieje większe prawdopodobieństwo, że jakikolwiek sposób leczenia przyniesie korzyści, jeśli będzie on odpowiadał potrzebom pacjenta.

Niektórzy pacjenci zauważają, że ich odczucie bólu jest wywołane lub nasilane przez pewne czynniki.

Możliwe jest, że pacjentcprzywykł radzić sobie z bólem w sposób, który w rezultacie powoduje inne problemy. Przykładowo, aby zrównoważyć ból w jednej nodze, pacjent może dodatkowo obciążać drugą, nogę albo plecy.

Dlatego, aby upewnić się, że strategie radzenia sobie z bólem są właściwe na dłuższą metę, ważne jest, aby porozmawiać ze specjalistami. Terapeutw zajęciowy lub fizjoterapeuta może zaproponować alternatywne sposoby walki z bólem, dzięki którym będzie można uniknąć przeciążenia i złej postawy.

NJiektórzy pacjenci zauwżają, że pewne czynniki wywołują lub nasilają u nich odczuwanie bólu. na przykład, gorąco i zimno mogą nasilać bóle mięśni, z kolei zginanie szyi wywołuje czasem ostry, przeszywający ból - objaw L'Hemitte'a.

Rozpoznanie czynników wywołujących ból może pomóc w określeniu przyczyny bólu i może również pomóc w jego zwalczaniu. Warto więc przy ocenie bólu wspomnieć o wszelkich czynnikach, które mogą go wywoływać.

Ból jest czymś więcej niż objawem fizycznym. Okoliczności i emocje mogą wpływać na to, w jaki sposób pacjent radzi sobie z bólem. Niektórzy mówią, że czasową ulgę przynoszą i s sytuacje, w których zostają całkowicie pochłonięci przez jakieś przyjemne zajęcie, bowiem odwraca to ich uwagę od bólu.

Z drugiej strony, lęk, obniżony nastrój i stan depresyjny, stosunkowo często występuje u pacjentów z SM, mogą utrudniać radzenie sobie z bólem. Kiedy pacjent czuje, że jego nastrój jest obniżony, należy porozmaiać z lekarzem lub pielęgniarką zajmującymicsię SM. Istnieje wiele możliwości leczenia lęku i stanów depresyjnych, a skuteczne leczenie może przynieść ulgę w bólu.

Znajdowanie sposobów minimalizowania bólu może przynieść korzyści również w walce ze stresem i lękiem.

Istnieje również odwrotna zależność pomiędzy poczuciem bólu i emocjami. Osobie odczuwającej ból może być trudniej się skupić, zrelaksować lub wykonywać codzienne czynności, które w innym wypadku byłyby proste do wykonania. Jest to szczegónie trudne, kiedy ból jest nawracający lub długotrwały. Znajdowanie sposobów minimalizowania bólu może przynieść korzyści również w walce ze stresem i lękiem.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM