SM i praca

Co mam zrobić, jeśli czuję się dyskryminowany?

Żadna z chorych na SM osób nie ma wyłącznie doświadczeń w pracy. Negatywne reakcje mogą przybierać czasem formy bezpośrednie, czasem bardzo subtelne.

Przejawy dyskryminacji mogą mieć różne przyczyny:

  1. dla przykładu szef obawia się, ze jesteś zbyt zmęczony, że nie podołasz pewnym zadaniom i raczej nie będzie cię do nich kierował;
  2. koledzy natomiast mogą uważać, że jesteś specjalnie traktowany, albo nie wkładasz pełnefgo wysiłku do pracy zespołu.

Jakkolwiek wyglądałaby sytuacja, najpierw powinieneś porozmawiać z szefem lub z kolegami. Możliwe, że otoczenie nie wie, jak ma reagować na ciebie, wiedząc, że jesteś chory.

Jeśli wynika to z niewiedzy na temat SM, wyjaśnij na czym polega ta choroba i jej objawy oraz czego oczekujesz. Dopiero jeśli to nie przyniesie rozwiązania, należy sięgnąć po środki formalne.

Od strony prawnej, zgodnie z art. 11 Kodeksu Pracy, jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, między innymi ze względu na niepełnosprawność, jest niedopuszczalna.

Bezpośrednia dyskryminacja polega na tym, że pracownik z jednej lub kilku przyczyn określonych w niniejszym artykule, był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy.

Dyskryminowanie pośrednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania, występują dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróznionej, np. ze względu na niepełnosprawność ( jeśli dysproporcje te nie mogą być uzasadnione innymi obiektywnymi powodami).

Jeśli pracownik czuje si.ę dyskryminowany, może na drodze sądowej domagać się odszkodowania w wysokości nie mniejszej niż średnie miesięczne wynagrodzenie. Wystąpienie do sądu nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.

Większość problemów wynika nie tyle ze złej woli, co z niewiedzy, więc zanim skierujesz krokido sądu, spróbuj rozwiązać problem w inny sposób, np. nieformalną rozmową.

Podjęcie środków formalnych co prawda nie może stanowić przyczyny wypowiedzenia ci pracy, ale w praktyce trudno pozostać w takim środowisku.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM