SM i praca

SM, prawa i obowiązki pracownicze

  1. Prawa pracownicze
  2. Obowiązki pracownicze

Pracownicy mają prawa, a pracodawcy obowiązek ich przestrzegania. Niektóre z praw reguluje Kodeks Pracy, inne mogą być zawarte w umowie o pracę.

Porady dotyczące prawa pracy mozna uzyskać z róznych źródeł, np. z lokalnego biura porad obywatelskich. Porad takich udziela również Centrum Informacyjne SM

Regulacje dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych znajdują się w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Należą do nich:

  1. Unormowania dotyczące czasu pracy (art. 15):
    1. czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę
      i 40 godzin w tygodniu;
    2. czas pracy osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin
      w tygodniu;
    3. obowiązuje zakaz zatrudniania osób niepełnosprawnych w porze nocnej
      i w godzinach nadliczbowych;
    4. wymiar czasu pracy obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.
  2. Dodatkowa 15-minutowa przerwa w pracy ( wliczana do czasu pracy) na gimnastykę usprawniającą i wypoczynek ( art. 17).
  3. Dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym dla osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności;
    1. dodatkowy urlop nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu przekraczającego 26 dni roboczych w roku kalendarzowym;
    2. urlop przysługuje po przepracowaniu 1 roku od czasu zaliczenia do jednego ze stopni niepełmnosprawności ( art. 19);
  4. Zwolnienie na turnus rehabilitacyjny dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności:
    1. zwolnienie wynosi do 21 dni roboczych;
    2. łączny wymiar dodatkowego urlopu i zwolnienia na turnus rehabilitacyjny nie może przekroczyć 21 dni roboczych;
    3. w trakcie turnusu przysługuje wynagrodzenie obliczane jak za urlop wupoczynkowy (art. 20).
  5. Zwolnienie z pracy ( osób z orzeczonym znacznym lub umoiarkowanym stopniem niepełnosprawności) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, albo w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, o ile czynności te nie mogą wykonane poza godzinami pracy (art. 20).
  6. Możliwość korzystania w pracy z pomocy "pełnosprawnego" pracownika z zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także wykonywania czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy ( art . 26d).

Wszystkie uprawnienia są zgodne z Kodfeksem Pracy, nadużywanie ich nie będzie jednak dobrze widziane ani przez pracodawcę, ani przez współpracowników. Korzystaj a przysługujących praw btak, aby nie cierpiała na tym ocena twojej wartości jako pracownika.

Pracownicy mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Niektóre, takie jak goedziny pracy czy czas urlopu, mogą wynikać z umowy lub kodeksu pracy. Dlatego powinieneś dokładnie przyjrzeć się zapisom związanym ze swoimi obowiązkami w odniesieniu do stanu zdrowia i bezpieczeństwa. Jest szczególnie ważne, gdyż jeśli pracodawca nie wie o twojej chorobie, nadmiar obowiązków może nadwyrężyć twoje siły.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM