Życie z SM

SM i fakty

Życie z SM

SM sprawia, że życie staje się nieprzewidywalne, wymaga nieustannego przystosowywania się do zmieniającej się sytuacji. Niektóre osoby czują ulgę po usłyszeniu diagnozy, gdyż nareszcie dowiadują się, co im jest i mogą zrozumieć przyczynę występowania dokuczliwych objawów.

Jednak szok, lęk, smutek lub złość są również naturalnymi reakcjami i mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po diagnozie. adaptacja do życia z SM może zabrać sporo czasu, ale generalnie bywa doświadczeniem pozytywnym.

Przy dobrej opiece zdrowotnej i wsparciu społecznym, większość osób z SM funkcjonuje całkiem dobrze.

  1. Informacja
  2. Zarządzanie swoimi siłami
  3. Jakość życia
  4. Zdrowe żywienie
  5. Ćwiczenia fizyczne
  6. Środowisko
  7. Infekcje

Uzyskanie rzetelnych informacji o chorobie, objawach oraz leczeniu może sprawić, że osoba z SM nie tylko będzie czuła się bezpieczniej, ale również będzie umiała właściwie zadbać o swoje zdrowie oraz stanie się partnerem w rozmowach ze specjalistami.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego publikuje wiele książek i broszur. Niektóre z nich można ściągnąć ze strony internetowej , inne zamówić pocztą. wielu cennych informacji, w tym dotyczących badań nad SM, udziela Centrum Informacyjne SM. za pośrednictwem CISM można też skorzystać z porady specjalisty: psychologa, prawnika czy doradcy zawodowego.

Internet jest ogromnym źródłem informacji, ale korzystaniu z tego medium trzeba zachować ostrożność. Warto sprawdzić wiarygodność Źródła, czyli danej strony internetowej.

Jeną z najważniejszych umiejętności w życiu z SM jest właściwa ocena swoich sił i możliwości. Nie oznacza to wycofywania się z jakichkolwiek działań, ale odpowiednią organizację codziennej aktywności.

Aktywne życie jest dobre dla każdego, dlatego również osoby z SM czują się znacznie lepiej, kiedy wykonują regularnie lekkie ćwiczenia fizyczne

Lokalne oddziały PTSR prowadzą szereg spotkań ze specjalistami psychologami, neurologami, podczas których można nauczyć się zarządzania siłami w SM. Zwykle w Oddziale PTSR można też skorzystać z rehabilitacji ruchowej, organizowane są wyjazdy, konsultacje ze specjalistami. aby uzyskać pełną informację o ofercir na poziomie lokalnym, skontaktuj się z najbliższym Oddziałem PTSR. Adres znajdziesz na stronie internetowej Towarzystwa www.ptsr.org.pl

Codzienną jakość życia z SM można poprawić nie tylko lekami, ale też stosując się do zasad zdrowego żywienia i nie zapominając o regularnym ruchu.

Istnieje wiele najró.żniejszych propozycji diet w SM. Ich skuteczność lecznicza, podobnie jak wielu terapii niekonwencjonalnych, nie została jednak udowodniona. Dlatego najważniejsza jest dbałość o zachowanie zasad zdrowego żywienia, które dostarcza organizmowi odpowiednie ilości wszystkich niezbędnych składników pokarmowych ( unikanie nasyconych tłuszczów zwierzęcych, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców). Dieta taka, jeśli nie okaże się zbawienna dla SM, to na pewno dobrze wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu krązenia.

Dodatkowe informacje o diecie w SM można uzyskać z broszur wydawanych przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

Ruch poprawia zdrowie każdego, nie tylko chorego na SM. jest dobry dla ciała i dla umysłu, obniża ciśnienie krwi, pozwala kontrolować wagę i mniejsza stres. Dla osób z SM ruch ma dodatkową wartość, bowiem pomaga wzmocnić kości i mięśnie. Sprawia to, że rzuty zostawiają po sobie słabsze ślady, mniejszą niepełnosprawność i wolniej postępujący zanimk mięśni.

Dobór odpowiednich ćwiczeń musi mieć indywidualny charakter. Należy ocenić stan zdrowia pacjenta, jego stopień niepełnosprawności i nasilenia objawów związanych z chorobą. Ważny jest też wiek chorego, jego preferencje w stosunku do ćwiczeń, przyzwyczajenia i temperament. Najlepiej skonsultować dobór podejmowanej indywidualnej aktywności ruchowej z lekarzem rehabilitacji lub rehabilitantem. Natomiast podczas rzutu trzeba pozwolić organizmowi odpocząć i należy zrezygnować z ćwiczeń.

Osoby z SM są bardziej wrażliwe na wysokie temperatury i wilgotność powietrza. czynniki te mogą spowodować czasowe nasilenie objawó. Używanie wentylatorów i klimatyzatorów zwykle poprawia samopoczucie. w krajach, gdzie latem upały są szczególnie dotkliwe, chorzy na SM używają kamizelek chłodzących, które pozwalają czasowo obniżyć teperaturę ciała. Poleca się również noszenie kapeluszy lub innych nakryć głowy chroniących przed słońcem, picie chłodnych napojów ( z lodem), częstsze chłodne prysznice lub kąpiele.

Infekcje mogą spowodować zaostrzenie objawów SM. Zwykle wynika to z podwyższenia temperatury ciała ( gorączki). Należy pamiętać również o tym, że wszelkie infekcje powodują reakcję układu immunologicznego, co w przypadku osób chorychh na SM jest szczególnie niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do rzutu choroby. dlatego podczas epidemii grypy lepiej unikać wszystkich zarażonych wirusem.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM