Różne rodzaje SM

SM i fakty

Różne rodzaje SM

Są cztery rodzaje SM, każdy o innym przebiegu. U niektórych chorych objawy przez całe życie są dość lekie, podczas gdy u innych bardzo szybko dochodzi do postępy niepełnosprawności.

W chwili diagnozy nie można jasno powiedzieć, jaką postać choroby ma dana osoba, to wymaga czasu i mobserwacji. Jednak od tego, jaki jest typ SM, zależy indywidualny sposób leczenia.
  1. Postać rzutowo - remisyjna
  2. Postać wtórnie postępująca.
  3. Łagodne SM.
  4. Pierwotnie postępujące SM.

Większość osób w chwili diagnozy ma postać rzutowo - remisyjną. Doświadczają okresowych zaostrzeń objawów choroby, po których następuje remisja ( okres poprawy). Rzut to pojawienie się nowych objawów lub powrót dwanych przez co najmniej 24 godziny, o ile nie jest to związaner z gorączką lub infekcją.

Podczas rzutu komórki odpornościowe atakują mikelinę, doprowadzając do zaburzeń normalnego funkcjonowania nerwów. Rzut zwykle pojawia się w ciągu kilku dni, natomiast może trwać zarówno kilka dni, jak i tygodni czy miesięcy, może mieć bowiem zarówno charakter lekki, jak i bardzo ostry.

Podczas remisji stan zapalny wygasa, a objawy choroby zmniejszają się. we wczesnej fazie choroby objawy mogą ustąpić całkowicie.. Jednak po kilku rzutach może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia mieliny i niepełnosprawności.

U większości osób, które mają postać rzutowo - remisyjną, po pewnym czasie przeobraża się ona w postać wtórnie postępującą. W postaci wtórnie postępującej właściwie nie występują okresy poprawy, czyli remisje. Objawy są stałe i stopniowo się nasilają.

Aby stwierdzić, że chory ma postać wtórnie postępującą, trzeba obserwować stopień jego sprawności i nasilenia objawów choroby przez co najmniej 6 miesięcy ( niezależnie od występowania rzutów). Przeciętnie około 65 % osób z postacią rzutowo - remisyjną w ciągu 15 lat od diagnozy zaczyna chorować w sposób wtórnie przewlekły.

Chociaż każdy z czterech typów SM ma swoją własną charakterystykę, SM jest nieprzewidywalne. Nie ma dwóch osób o takim samym przebiegu choroby.

O osobach z postacią rzutowo - remisyjną, które mają stosunkowo mało rzutów i natępuje po nich całkowity powrót do zdrowia, mówi się, że chorują na łagodne SM. Taką diagnozę można postawić jedynie, jeżeli chory po 10 - 15b latach wciąż jest pełnosprawny lub ma niewielkie ubytki sprawności. Jednak diagnoza "łagodne SM" nie oznacza, że nigdy nie pojawią się problemy. Rzut może nastąpić nawet po wielu latach wyciszenia choroby.

Postać pierwotnie postępująca SM jest stosunkowo rzadka, zwykle pojawia się u osób czterdziestoletnich lub nawet starsych. Objawy choroby od samego początku stopniowo się nasilają, powodując narastającą niepełnosprawność. Szacuje się, że około 15% osób z SM cierpi na postać pierwotnie postępującą. Mężczyzn dotyka ona częściej niż kobiety. W pozostałych przypadkach częściej chorują kobiety.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM