SM i fakty

Opieka zdrowotna i społeczna

  1. Opieka medyczna
  2. Pomoc społeczna, wsparcie lokalnych samorządów
  3. Prawa niepełnosprawnych
Lekarz pierwszego kontaktu jest odpowiedzialną za całość opieki medycznej, kierowanie do specjalistów czy na leczenie szpitalne. Może on też wystawiać recepty na leki objawowe. ważne jest, aby zawsze wiedział, jakie leki bierzesz, jakie leki zostały podane w szpitalu. Pomoże to uniknąć interakcji z preparatami stosowanymi np. w infekcjach. Istotne też, aby mieć dobrą stałą opiekę neurologiczną.

Zazwyczaj nie ma potrzeby częstych wizyt u neurologa, kontrola raz na pół roku powinna wystarczyć do oceny stanu neurologicznego czy skuteczności stosowanych leków. Oczywiście natychmiast należy pojawić się w gabinecie neurologicznym, kiedy pojawiają się objawy rzutu choroby. Wczesne podanie sterydów może szybciej uśmierzyć stan zapalny i zapobiec tym samym narastaniu niepełnosprawności.

Bardzo ważna jest też rehabilitacja. Skierowanie na rehabilitację może wydać zarówno neurolog, jak i lekarz rehabilitacji. W ramach ubezpieczenia NFZ powinno się uzyskać 3 miesięczną rehabilitację domową. rehabilitację domową lub grupową zwykle prowadzą też oddziały PTSR, warto zatem się tam skierować - zadzwonić lub pójść.

Raz w roku osoba chorująca na SM powinna skorzystać z rehabilitacji stacjonarnej w odpowiednim ośrodku rehabilitacyjnym. Obecnie istnieją dwa takie ośrodki: w Dąbku koło Mławy oraz w Bornem Sulinowie. Informacje o tym, jak uzyskać do nich skierowanie, znajdziesz na stronach internetowych PTSR lub w Centrum Informacyjnym SM..

W przypadku osób stosunkowo sprawnych, korzystny jest również czasowy pobyt w sanatorium. zazwyczaj nie można tam liczyć na profesjonalną rehabilitację w SM, ale z pewnością odpoczynek, zmiana trybu życia i codzienne ćwiczenia wzmacniają kondycję.

Osoba chora na stwardnienie rozsiane, która jest niepełnosprawna, powinna otrzymać pomoc na poziomie lokalnym z opieki społecznej oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej osobie chorej, niepełnosprawnej, która nie ma właściwego wsparcia w rodzinie, przysługuje pomoc w postaci usług opiekuńczych oraz pielęgnacyjnych.

Do obowiązków opiekunki z ośrodka pomocy społecznej należy na przykład sprzątanie mieszkania lub zakupy. Aby uzyskać taką pomoc, należy skontaktować się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej. Na podstawie wywiadu środowiskowego pracownik pomocy społecznej będzie w stanie określić zarówno rozmiar ( ilość godzin), jak i rodzaj koniecznego wsparcia ( usługi gospodarcze lub pielęgnacyjne). Odpłatność za usługi zależy od wysokości dochodu na członka rodziny.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie również może służyć pomocą, zwłaszcza w likwidowaniu barier architektonicznych czy komunikacyjnych. O dpowiednie kontakty można uzyskać w Centrum Informacyjnym SM oraz w lokalnym ośrodku pomocy społecznej.

Osoba niepełnosprawna jest pełnoprawnym obywatelem Polski i zgodnie z konstytucją RP nie może być w żaden sposób dyskryminowana. Wprowadzono szereg rozwiązań prawnych, w celu wyrównania szans, zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Osobie niepełnosprawnej przysługują np. ulgi podatkowe, ulgi w transporcie, wsparcie finan sowe w w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego.

Warto wiedzieć, że obecnie funkcjonują dwa równoległe systemy orzekania o niepełnosprawności:
  1. Do celów rentowych - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  2. Do celów pozarentowych - Powiatowego Zespołu ds. Orxzekania o Stopniu Niepełnosprawności przy PCPR
Oznacza to, że aby skorzystać ze wsparcia przysługującego osobie niepełnosprawnej, nie trzeba rezygnować z pracy i być rencistą. Wystarczy drugi rodzaj orzeczenia. Aby je uzyskać, należy zwrócić się do miejscowego PCPR.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM