SM i stres

Techniki i strategie panowania
nad stresem

  1. Strategie codzienne
  2. Podejście praktyczne
  3. Jeśli poranny pośpiech jest stresujący:
Unikanie stresujących sytuacji:
  1. Uprośćmy sobie życie. Rozluźnijmy niektóre zasady. Nie śpieszmy się. Zadajmy sobie pytanie, czy chcemy wykonać dane zadanie, czy trzeba je zrobiś doskonale i czy w ogóle trzeba je zrobić.
  2. Przygotujmy sobie zawczasu sytuacje, które mogą wywoływać stres. Zabierzmy książkę, jeśli wiemy, że b ędziemy musieli czakać. Uzgodnijmy miejsce spotkania lub umówmy się z kimś, do kogo można zadzwonić, gdy plany nie wyjdą.
  3. Pośpijmy dłuzejprzed spotkaniem rodzinnym lub innym ważnym wydarzeniem.
  4. Nauczmy się odmawiać. Nie musimy robić czegoś, na co nie mamy czasu, siły lub ochoty.
  5. Formułujmy prośby o pomoc dokładnie, wyraźnie mówiąc, czego konkretnie oczekujemy od drugiej osoby.
  6. Jeśli dawne zainteresowania i zajęcia staną się trudniejsze lub zbyt czasochłonne, zastąpmy je nowymi, które będą odpowiadać naszym aktualnym potrzebom.
  1. Doróbmy dodatkowy zestaw kluczy
  2. Uaktualnijmy spis telefonów i adresów
  3. Zadbajmy o to, by samochód i inne ważne sprzęty i urządzenia były zawsze sprawne.
  4. Wadliwe lub niedziałające drobiazgi wymieńmy na nowe, na przykład sznurowadła, budzi, otwieracz do konserw.
  5. Utrzymujmy stały zapas często używanych drobiazgów: papieru toaletowego, baterii, znaczków, drobnych monet.
  6. Dowiadujmy się o gadżety, sprzęt i pomoce pozwalające oszczędzać czas i zmniejszać wysiłek, oraz korzystajmy z nich.
  7. Mniej przyjemne rzeczy róbmy wcześnie, aby nie trzeba się było przejmować koniecznością ich zrobienia przez cały dzień.
  8. Nośmy przy sobie notatnik, aby robić dla siebie i dla innych notatki dotyczące danego dnia, tygodnia czy miesiąca.

W sytuacji, gdy oddech staje się płytki i częsty, zróbmy przerwę. Taki sposób oddychania zazwyczaj towarzyszy stresowi. Aby go przerwać, można na chwilę usiąść, pooddychać głęboko i powoli, rozluźnić mięśnie.

Nie starajmy się odbierać telefonu po pierwszym sygnale. Niech dzwoni. Można rozważyć założenie poczty głosowej lub automatycznej sekretarki.

Działajmy zgodnie z zasadą "1/4": tankujmy, gdy w baku zostało już tylko 1/4 objętości benzyny, starajmy się o przedłużenie recepty, gdy zapas leku skurczy się do ?, kupujmy nowy sok, gdy w dotychczasowym kartoniku zostanie już tylko ?.

W przypadku trudnego lub stresogennego zadania, próbujmy znaleźć lepszy sposób jego rozwiązania. Jeśli nie uda się go wymyślić, poprośmy przyjaciela, by przyjrzał się sprawie. Jeśli uda się znaleźć rozwiązanie, zanotujmy je, być może przyda się w przyszłości.

  1. Wstawajmy 15 minut wcześniej.
  2. Poprośmy kogoś o przejęcie wykonywania jakiejś porannej czynności,
  3. Przygotujmy część rzeczy poprzedniego wieczora.
  4. Zastanówmy się, czy wszystkie poranne czynności są absolutnie niezbędne.
  5. Można zastępować jedne czynności innymi. Czy podróże do rodziny i znajomych są zbyt stresujące? Można pozwolić sobie na to, aby za te same pieniądze regularnie do nich dzwonić.
  6. Wykorzystujmy wyobraźnię, aby przygotować się psychicznie na niezbyt przyjemne wydarzenie. Trzeba iść do nowego lekarza? Można wyobrazić sobie tę wizytę jako idealną, jaką chcielibyśmy, żeby była. Następnie wyobraźmy sobie, co najgorszego mogłoby się stać i jak byśmy sobie z tym poradzili.
  7. Pamiętajmy, że jesteśmy człowiekiem, a nie "przypadkiem stwardnienia rozsianego".
  8. Nie prowadźmy samochodu w pospiechu, zwolnijmy. Od czasu do czasu warto wypróbować nową trasę. Jeśli długa jazda samochodem jest przyczyną stresu, słuchajmy nagrań lub książek na kasetach albo ulubionej muzyki.
  9. Wyznaczajmy sobie przerwy. ( Można nastawić sygnał dźwiękowy, który przypomni o tym, aby odpocząć.) Świadomość, że regularnie robimy sobie przerwy, osłabi poczucie winy podczas odpoczynku.
  10. Codziennie róbmy coś, co sprawia nam przyjemność.
  11. Przed posiłkiem wyciszmy się na minutę lub dwie. Spróbujmy tak naprawdę uświadomić sobie, gdzie jesteśmy, co jemy i z kim przebywamy.
  12. Pod koniec weźmy chłodny prysznic, Niech woda zmyje zmyje nasze zmartwienia.
  13. Spędzajmy tyle czasu, ile się da w towarzystwie osób, które się nie zamartwiają.
  14. Nauczmy się zmieniać plany. Jeśli umówiliśmy się ze znajomym na godz. 12:00, ale nie zdążymy, co stoi na przeszkodzie, by przenieść spotkanie na godz. 13:00?
  15. Wykonujmy zadania po kolei. Nie zastanawiajmy się nad kolejnym, jeśli nie zakończyliśmy rozpoczętego. Dobrze jest pozwolić sobie na satysfakcję z osiągniętego celu, zanim przystąpimy do kolejnych zadań.
  16. Nuda może być przyczyną stresu: zapiszmy się na kurs, przyłączmy się do klubu czy nauczmy się robić coś nowego.
  17. Odżywiajmy się zdrowo i jedzmy regularnie. Warto mieć w domu przygotowane potrawy lub półprodukty, czasem może nam się przecież nie chcieć gotować czy iść po zakupy.
  18. Ograniczmy palenie papierosów, picie kawy i alkoholu. W razie potrzeby można poprosić lekarza o pomoc.
  19. Starajmy się zwyciężać w codziennych domowych konkursach o tytuł "osby o najlepszym poczuciu humoru"; nie ubiegajmy się o tytuł "największego pracusia".
  20. Prośmy o pomoc, jeśli jest potrzebna.
  21. Zgłośmy się do PTSR. Doświadczenia innych mogą pomóc nam, nasze doświadczenia zaś mogą pomóc innym.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM