SM i stres

Zaburzenia poznawcze a stres

Do niedawna uważano, że zaburzenia poznawcze ( kognitywne0 rzadko występują w stwardnieniu rozsianym. Obecnie wiadomo, że tego rodzaju problemy pojawiają się u około połowy osób cierpiących na tę chorobę.

Podobnie jak w przypadku innych objawów SM, rodzaj i zakres zaburzeń kognitywnych mają charakter indywidualny. Wiele z nich to zaburzenia bardzo łagodne. Ciężkie zaburzenia poznawcze występują zaledwie u około 10 procent pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Do najczęściej występujących należą zaburzenia związane z przypominaniem sobie i pamięcią krótkotrwałą, szybkością myślenia lub przetwarzaniem informacji oraz zdolnością skupienia się i utrzymania koncentracji. Stosunkowo często zachwianiu ulega także zdolność rozwiązywania problemów.

Zaburzenia poznawcze są wynikiem uszkodzeń, do jakich dochodzi w mózgu na skutek stwardnienia rozsianego. Nie są one wynikiem stresu, depresji, lęku czy zmęczenia, choć wszystkie te czynniki również mogą mieć wpływ na ich powstawanie.

Bywa natomiast odwrotnie: występowanie zaburzeń poznawczych, rodzi stres, podobnie jak utrata jakiejkolwiek umiejętności czy sam lęk, że można ją utracić.

Zagadnienia te omówiono w broszurze "SM? i pamięć". Szczegółowo wyjaśniano tam mechanizm powstawania tyh zaburzeń oraz opisano sposoby radzenia sobie z nimi.

Osobom dotkniętym zaburzeniami kognitywnymi w wyniku stwardnienia rozsianego zaleca się opanowanie strategii zmniejszania poziomu stresu wynikającego z tych zaburzeń.

Przykładowo można:
  1. prowadzić notatnik z planem dnia, tak by zmniejszyć stres związany z ciągłymi próbami przypomnienia sobie, co planowano danego dnia,
  2. prosić o informacje i wytyczne na piśmie, aby uwolnić się od konieczności zapamiętywania szczegółów,
  3. dzielić się obowiązkami z innymi, aby odciążyć się fizycznie i emocjonalnie,
  4. omówić z lekarzem techniki rehabilitacji kognitywnej służące do poprawy sprawności poznawczej,
  5. stosować na co dzień określoną technikę panowania nad stresem,
  6. zasięgać informacji i prosić o pomoc w najbliższym oddziale PTSR lub w Centrum Informacyjnym SM

Informacje

Kwiecień 2025
NPWŚCPS
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Ostatnia aktualizacja:
poniedziałek, 28 kwietnia 2025,

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM
 
X

Drogi uzytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

 Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

 Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.