SM i ruch

Ćwiczenia dla osób z ciężkim przebiegiem SM

  1. Bierne ćwiczenia rozciągające oraz bierne ćwiczenia na poszerzenie zakresu ruchu
  2. Siła i postawa
  3. Odkrywanie ćwiczeń w czynnościach codziennych

Ruch jest dobry dla wszystkich, nawet dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. W przypadków pacjentów z ciężkim przebiegiem SM, konieczna może być współpraca z fizjoterapeutą lub dopasowanie ćwiczeń do konkretnych potrzeb pacjenta przy zapewnieniu mu komfortu ich wykonywania .

Ten sposób postępowna powinien zapewnić znalezienie ćwiczeń pomagających uporać się z objawami i ograniczyć następstwa choroby.

Jak już wspomniano, ćwiczenia są szczególnie pomocne bólom i zanikom mięśni wynikających z braku ruchu. Jeśli bierne ćwiczenia okażą się skuteczne, rodzina lub opiekunowie pacjenta mogą w ten sposób pomagać choremu między zabiegami fizjoterapii.

Prawidłowa postawa jest bardzo ważna u pacjentów siedzących lub leżących. Wpływa na zwiększenie drożności i objętości płuc, ułatwia przełykanie, wzmacnia kręgosłup narażony na osteoporozę.

W utrzymaniu prawidłowej postawy istotną rolę odgrywają mięśnie podtrzymujące ciało, które można wzmocnić, regularnie wykonując wskazane przez fizjoterapeutę ćwiczenia.

Podobnie jak ćwiczenia rozciągające i poszerzające zakres ruchu, ćwiczenia wzmacniające ułatwiają zmianę pozycji, na przykład przy korzystaniu z toalety czy kładzeniu się do łóżka.

Niektóre codzienne czynności i ruchy mogą stać się pożytecznymi ćwiczeniami. Dobrym przykładem jest zamiatanie podłogi, wycieranie blatu czy sięganie po przedmioty. Wszystko zależy od maksymalnego wykorzystania możliwości fizycznych.

Nieznaczne zmiany w otoczeniu mogą zwiększyć korzyści z wykonywanych codziennie rutynowych czynności. Zmiana rozmieszczenia otaczających nas przedmiotów zmusza do ruchu ramion.

Jeśli zatem często używany przedmiot umieści się na granicy zasięgu ręki, każde sięgnięcie po niego będzie swoistym ćwiczeniem

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM