SM i ruch

Jak dostosować ćwiczenia
do trybu życia?

Aby ćwiczenie było skuteczne, powinno być wykonywane regularnie, stać Si ę stałym elementem dnia. Dlatego ważny jest dobór zajęć i ćwiczeń odpowiednich, lubianych i dających się pogodzić z trybem życia oraz możliwościami fizycznymi.

Poszukując właściwej dla siebie dziedziny sportu, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Jaka pora jest dla mnie najlepsza na ćwiczenie?
    Nasilenie objawów i działań niepożądanych leków może się wahać w ciągu dnia, należy brać to pod uwagę przy planowaniu ćwiczeń.
  2. Co mnie motywuje?
    Niektórzy ludzie wolą współzawodnictwo sportowe lub ćwiczenia w grupie. Innym bardziej odpowiada samodzielna praca i dążenie do własnych celów.
  3. >Czy wybrany ośrodek spełnia moje oczekiwania?
    Oprócz możliwości swobodnego poruszania się w przebieralni, w Sali ćwiczeń lub po korytarzach, należy wziąć pod uwagę dojazd do ośrodka. Czasem trzeba poprosić o pomoc wolontariuszy lub asystentów z lokalnego oddziału PTSR.
  4. Jakie są koszty?
    Niektóre zajęcia są bezpłatne, ale przy uczestniczeniu w odpłatnych kursach ćwiczeń, zajęciach klubów sportowych, a także zakupie specjalnej odzieży czy sprzętu należy się liczyć z koniecznością wydatków. W regionie zamieszkania mogą znajdować się grupy prowadzące tańsze zajęcia, niewykluczone, że prowadzi takie zajęcia lokalny oddział PTSR. Należy pamiętać, że ćwiczenia nie muszą być drogie, aby były skuteczne. Przykładowo, fizjoterapeuta może pomóc nam znaleźć sposób na osiągnięcie takich samych rezultatów. Ćwiczeń wykonywanych w domu, co w odpłatnej Sali ćwiczeń. Wiele lokalnych ośrodków sportowych i basenów oferuje zniżki dla osób otrzymujących rentę inwalidzką.

Ruch to najtańsza i powszechnie dostępna forma dbania o zdrowie. Niekiedy jedyna, która pomaga osobom z SM. Wymaga tylko samodyscypliny.

Niekiedy postęp choroby wymaga modyfikacji programu ćwiczeń. Nie rezygnujmy z ćwiczeń, lecz starajmy się przystosować do nowej sytuacji i ćwiczyć na ile pozwala nam organizm.

Należy słuchać sygnałów, jakie wysyła ciałao, i postępować rozsądnie. Zbyt forsowny program może prowadzić do do frustracji, pozbawiać energii i w rezultacie osłabiać motywację.

Z drugiej strony, znalezienie odpowiedniej formy ruchu doda obiektywizmu i spowoduje przypływ energii.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM