SM i ruch

Okresy, w których ćwiczenie może być niemożliwe

S M jest nieprzewidywalne. Mogą pojawić się chwile, kiedy zabraknie sił, by ćwiczyć, lub rozsądek nakazuje zmniejszenie lub czasowe porzucenie wysiłku.

W przypadku rzutu choroby lepiej zrezygnować z ćwiczeń aż do momentu " ustabilizowania się" objawów imukończenie leczenie steroidami.

Już po ustąpieniu rzutu fizjoterapeuta powinien zaproponować program zajęć ruchowych, który poprawi sprawność utraconą podczas zaostrzenia choroby.

Ponadto nasilenie objawów SM może się zmieniać w czasie. Są dni bądź godziny, kiedy trudniej jest funkcjonować. Niekonieczne jest to związane z rzutem choroby, czasem wpływ na samopoczucie może mieć pogoda lub zmęczenie.

W takiej sytuacji należy zmienić zakres ćwiczeń zrezygnować z trudniejszych lub bardziej wyczerpujących, częściej odpoczywać. Jeśli osłabienie trwa dłużej, fizjoterapeuta powinien zaproponować nowe zestawy ćwiczeń, by zachowac sprawność fizyczną mimo męczliwości.

Wykonywanie ćwiczeń może się stać czasowo niemożliwe także z innych przyczyn, na przykład przeziębienia. Dobrze jest wtedy odpoczywać i dojść spokojnie do zdrowia bez forsowania organizmu.

Jeśli czujesz osłabienie, zrezygnuj z ćwiczeń. Nie warto zmuszać się do zbyt wielkiego wysiłku. Kilka dni później energia powróci i z przyjemnością podejmiesz poranną gimnastykę.

Niezależnie od przyczyny przerwania ćwiczeń, należy pamiętać, że do aktywności fizycznej należy powracać stopniowo. Jeśli trzeba, na początek wyznaczmy sobie skromniejsze cele, by następnie krok po kroku dojść do dawnego poziomu wykonywania ćwiczeń.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM