SM i drżenie

Leczenie operacyjne drżenia w SM

Dla pewnej nieweielkiej grupy pacjentów z ciężkim drżeniem szansę na poprawę jakości życia stanowi leczenie operacyjne. Należy jednak rozważyć je dopiero wówczas, gdy inne metody leczenia nie są skuteczne. Jest ono wskazane jedynie dla małej grupy pacjentów. Obecnie zabiegi przeprowadzone są w niewielkiej liczbie ośrodków.

Istnieją dwa rodzaje leczenia operacyjnego:
  1. Talamotomia, czyli leczenie wywołujące uszkodzenie. Polega na tym, że powoduje niewielkie uszkodzenie wzgórza, czyli obszaru umiejscowionego głęboko w mózgu, o wielkości orzecha włoskiego, w którym zachodzi kontrola przekazywania bodxców ruchowych. To niewielkie uszkodzenie blokuje przechodzenie informacji wysyłanychz mózgowia, które powodują drżenie.
  2. Pobudzenie wzórza, czyli głębokie pobudzenie mózgu. Metoda ta polega na umieszczeniu elektrod we wzgórzu. Umieszczenie elektrod powoduje, że przez wzgórze przechodzi niewielki prąd, który łagodzi drżenie.
Wymienione wyżej zabiegi operacyjne zwiazane są z poważnym ryzykiem. Mogą wystąpić działania niepożądane: osłabienie, porażenie połowiczne (łagodny udar mózgu) oraz zaburzenia mowy.

Wydaje się, że ryzyko jest mniejsze w przypadku stosowania głębokiej stymulacji mózgu, aczkolwiek nie zestawiono dotychczas porównawczo korzyści i ryzyka leczenia zabiegami uszkodzenia wzgórza i głebokiego pobudzenia mózgu, jako środków zwalczających drżenie w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Oba zabiegi zmniejszają nasilenie drżenia zarówno kończyn, jak i głowy, jednak nie u wszystkich pacjentówuzyskuje się równie dobre wyniki inie zawsze są one trwałe.

U niektórych osób prowadzi jedynie do złagodzenia drżenie, które powraca z różnym nasileniem po kilku miesiącach lub latach.

Technikę głębokiej stymulacji mózgu zastosowano początkowo w leczeniu choroby Parkinsona. Powodzenie tej metody w leczeniu drżenia w przebiegu stwardnienia rozsianego nie jest tak bardzo oczywiste, gdyż zmiany demielinizacyjne w mózgu i rdzeniu kręgowym, które mogą doprowadzić do powstania objawu, są bardziej różnorodne.

Trwają badania nad opracowaniem skuteczniejszych metod operacyjnego leczenia drżenia w SM.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM