SM i wzrok

Zaburzenia ruchów gałek ocznych

W SM może również dochodzić do uszkodzenia szlaków nerwowych kontrolujących ruchy gałek ocznych. U niektórych osób prowadzi to do braku koordynacji pomiędzy dwiema gałkami ocznymi.

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń związanych z SM, problemy mogą być poważne albo ujawniać sie dość subtelnie. Osoby z SM miewają na przykład trudności z szybkimi ruchami z jednej strony w drugą albo w chwili, kiedy próbują śledzić poruszający się obiekt.

U niektórych chorych dochodzi do mimowolnych ruchów gałek ocznych, a najczęściej występujących zaburzeń tej części układu wzrokowego w SM należą podwójne widzenie i oczopląs.

  1. Podwójne widzenie
  2. Mimowolne ruchy gałek ocznych ( oczopląs).

W sytuacji, kiedy oczy nie poruszają się w sposób idealnie zgodny, człowiek może uskarżać się na podwójne widzenie - widzi dwa obrazy jednego obiektu. Niekiedy bywa to pierwszy objaw SM.

U innych chorych dwojenie widzenia występuje dopiero po jakimś czasie trwania choroby. Czasem podwójne widzenie bywa kojarzone z występowaniem nudności, zawrotów głowy i zaburzeń koordynacji ruchowej.

Dwa obrazy tego samego obiektu mogą pojawiać się obok siebie lub jeden nad drugim. Czasem jeden z obrazów wydaje się być wykrzywiony. Podwójne widzenie może występować przy patrzeniu na wprost albo przy patrzeniu w określonych kierunkach.

Przysłonięcie jednego oka powoduje zniknięcie jednego z obrazów i przynnosi choćby chwilową ulgę.

Podwójne widzenie zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni, jednak zdarza się, że powrót do normalnego widzenia trwa dłużej. Podobnie jak w przypadku zapalenia nerwu wzrokowego, steroidy przyspieszają poprawę.

Określenie "oczopląs" oznacza powtarzalne, mimowolne ruchy gałek ocznych występujące w kierunku "do i od". Objaw ten występuje w całym szeregu chorób, w tym również w SM.

Ruchy gałek ocznych bywają zarówno nasilone, jak i ledwie zauważalne. Mogą one przybierać kierunek poziomy ( z boku na bok), pionowy ( do góry i na dół) lub mieć charakter rotacyjny.

W przypadku SM osoby z oczopląsem zazwyczaj nie mająświadomości, że taki objaw u nich wyst ępuje, a najczęściej dostrzega go lekarz podczas badania ruchów gałek ocznych. osoba z SM rzadko doświadcza tzw. "oscylopsii", czyli stanu, w którym obiekty wydają się poruszać do przodu i do tyłu oraz sprawiają wrażenie drgania. Oscylopsja powoduje znaczne upośledzenie sprawności widzenia.

Czasami osoby doświadczające oscylopsji mogą odnieść korzyść z zażywania leków jak: gabapentyna, baclofen lub klonozepam. Jednak zazwyczaj leki nie są skuteczne w leczeniu oczopląsu.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM