Nietrzymanie moczu

Rodzaje zaburzeń czynności
pęcherza moczowego

W SM występują dwa główne rodzaje zaburzeń czynności pęcherza moczowego.

Najczęstszym problemem jestr zaburzenie trzymania moczu, a drugim - zaburzenie opróżniania pęcherza. Nie wiadomo dlaczego, u niektórych chorych występuje jedno, a nie drugie zaburzenie, ani dlaczego u innych chorych występują w pewnym nasileniu oba. zaburzenia czynności pęcherza moczowego są dość częste. mogą one wystąpić lub nasilić się podczas nawroty choroby, szczególnie przy współwystępowaniu trudności w poruszaniu się.

Szacuje się, że zaburzenia czynności pęcherza moczowego prawdopodobnie występują nawet u trzech czwartych pacjentów z SM.

  1. Zaburzenia w gromadzeniu moczu
  2. Zaburzenia opróżniania pęcherza

Przy uszkodzeniu szlaków nerwowych w rdzeniu kręgowym, mogą wystąpić nieprqawidłowe odruchy tak, że niewielka ilość moczu w pęcherzu powoduje jego skurcz.

Zaburzenie to, znane pod nazwą "niestabilność wypieracza", powoduje konieczność częstego oddawania moczu (częstomocz), ponieważ pęcherz kurczy się już przy niewielkiej ilości zgromadzonego moczu. często występuje także niemożność powstrzymania moczu, czyli parcie naglące.

Przy dużymnasileniu, zaburzenie to prowadzi do nietrzymania moczu z uczuciem parcia.

Leki mogą bardzo skutecznie zmniejszać tendencję pęcherza do skurczu, co pomaga złagodzić zarówno częstomocz, jak i parcia naglące.

Drugi główny rodzaj zaburzeń czynności pęcherza moczowego polega na problemach z jego opróżnianiem.

Zamiast działać w sposób skoordynowany, mięsień zwieracz nie rozluźnia się, gdy mięsień wypieracz si.ę kurczy, co powoduje słąby, przerywany strumień moczu, a pęcherz nie opróżnia się całkowicie.

Pacjenci z SM często nie czują, że pęcherz nie jest pusty. Mogą się tego jednak domyślić, jeśli w krótkim czasie po raz kolejny czują potrzebę oprózniania pęcherza i oddają wtedy podobną ilość moczu.

Chorzy, którzy zauważają, że ich pęcherz nie opróżnia się, zazwyczaj mają rację. Natomiast wielu pacjentów, którzy uważają, że ich pęcherz opróżnia się, jest w błędzie, ponieważ tak naprawdę w pęcherzu pozostaje znaczna ilość moczu.

Pozostały w pęcherzu mocz ( mocz "zalegający") pobudza kolejne skurcze pęcherza i może potęgować problemy związane z parciem naglącym i częstomoczem.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM