Nietrzymanie moczu

Jak działa pęcherz moczowy?

Nikt z nas nie zastanawia się nad kontrolowaniem pęcherza moczowego, dopóki nie pojawią się zaburzenia. Osoby zdrowe są zdolne powstrzymywać oddawanie moczu i oddawać mocz, kiedy chcą.

Pomiędzy mózgowiem a pęcherzem moczowym działa system ostrzegawczy, który dje znać, kiedy pęcherz moczowy wymaga opróżnienia, oraz że należy wykorzystać najbliższą dogodną oksokazję do oddania moczu. pozwala też opróznić pęcherz nawet wtedy, kiedy nie jest pełny, jeśli wydaje si e to rozsądne, np. przed podrózą.

Pęcherz moczowy spełnia dwie fukkcje:gromadzenia moczu, co odbywa się prawie cały czas, oraz oprózniania. Działa to w taki sposób, że w danym momencie dokonuje się jedna albo druga z nich.

Gromadzenie moczu i opróznianie pęcherza odbywa się przy udziale dwóch głównych mięśni, są to:
  1. mięsień wypieracz pęcherza(mięsień w ścianie pęcherza)
  2. i mięsień zwieracz cewki moczowej( u wylotu pęcherza).
Wymagana jest wzajemna koordynacja tych wdóch mięśni w taki sposób, aby kiedy jeden z nich jest jest roluźniony, drugi był skurczony. Gdy w pęcherzu gromadzi się mocz, wypieracz jest rozluźniony, a zwieracz skurczony.

Kiedy pęcherz ulega opróznieniu, zwieracz rozluźnia się tworząc otwór odpływowy, a wypieracz kyrczy się, wypierając mocz.

pęcherz moczowy

Podczas gromadzenia moczu i oprózniania pęcherza, wymagana jest wzajemna koordynacja dwóch głównych mięśni pęcherza moczowego: wypieracza i zwieracza. Jeden się rozluźnia, podczas , gdy drugi się kurczy.

Ośrodek nerwowy w dolej części mózgowia ( w pniu mózgu) przełącza funkcje pęcherza z gromadzenia moczu na opróżnianie. Skuteczne działanie tego systemu zależy od prawidłowego przekaźnictwa sygnalów wzdłuż całego rdzenia kręgowego. W SM występują zmiany w szlakach nerwowych w rdzeniu kręgowym powodujące osłabienie siły nóg, dochodzi również do zaburzenia sygnałów wzdłuż szlaków nerwowych prowadzących do pęcherza.

rdzeń kręgowy
Sygnały z mózgowia regulujące działanie pęcherza muszą przebyć drogę wzdłuż całego rdzenia kręgowego

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM