SM i pamięć

Czy może być gorzej... ?

Czy można prawidzieć pojawienie się problemów poznawczych?

Nie wydaje się, aby problemy poznawcze miały związek z innymi objawami SM oraz tym, jak długo trwa choroba, jaki ciężki jest jej przebieg lub jaki to typ SM. Co oznacza, że pojawienie się problemów poznawczych jest trudne do przewidzenia.

Mogą one pojawić się zarówno u nowozdiagnozowanych, jak i tych, którzy mają za sobą już długi staż choroby. Bardzo ważne jest, aby umieć je dostrzec nawet wtedy, gdy są stosunkowo słabe i w porę poszukać sposobów radzenia sobie z nowym problemem.

Z drugiej strony świadomość, ze SM bywa przyczyną kłopotów z pamięcią, może sprawić, że zaczniemy zbyt dużą wagę przykładać nawet do najdrobniejszych problemów.

Tymczasem każdemu zdarza się zapominać, a problem powstaje dopiero wtedy, jeśli zdarza się to zbyt często i znaczny sposób wpływa na codzienne życie.

Problemy poznawcze raczej nie mogą być przewidywalne, chociaż, jak wynika z ostatnich badań, osoby, które zaczęły doświadczać pewnych problemów poznawczych, muszą się liczyć z pogorszeniem funkcjonowania.. Na szczęście tempo tych zmian jest bardzo wolne.

Oznacza to, że chorzy dotknięci tym problemem mają czas, aby wytworzyć określone strategie radzenia sobie ze swoimi objawami. Bardzo rzadko zdarzają się też ciężkie problemy poznawcze.

Fizyczne objawy, takie jak:
  1. dyzatria ( problemy z artykulacją mowy),
  2. ataksja (kłopoty z koordynacją ruchów) ,
  3. lub oczopląs, są często błędnie interpretowane jako problemy poznawcze.

Tymczasem nie ma żadnego związku między tymi symptomami a zaburzeniami kognitywnymi.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM