SM i pamięć

Problemy poznawcze a SM

  1. Czy jestem jedyny? Jak często u osób z SM występują problemy poznawcze?
  2. Jakie to mogą być problemy?
  3. Nauka i pamięć
  4. Uwaga , koncentracja i szybkość reakcji umysłu
  5. Dobór odpowiednich słów

Jak często u osób z SM występują problemy poznawcze?

Nie każda osoba z SM doświadcza problemów poznawczych. jednak u 45-60 % chorych występują jakieś formy dysfunkcji poznawczych. W większości przypadków są to zmiany częściej łagodne lub umiarkowane niż poważne.

Problemy poznawcze są jednak zawsze niepokojące i nawet lekkie zmiany mogą wymagać specyficznych sposobów radzenia sobie z nimi. Jeśli objawy kognitywne nie zostały w pełni rozpoznane przez neurologa, osoby chore mogą odczuwać lęk, nie rozumiejąc tego, co się z nimi dzieje.

Niekiedy prowadzi to do narastania stresu w domu i w pracy. zrozumienie tych objawów powinno sprawić, że przeżywanie związanych z nimi emocji stanie się łatwiejsze. Dobra, rzetelna informacja jest zwykle najlepszym sposobem obrony.

Podobnie jak inne objawy SM, objawy kognitywne mogą być bardzo róążne, zależnie od indywidualnych doświadczeń i przebiegu choroby. Najczęściej problemy dotyczą:
  • nauki i pamięci,
  • uwagi i koncentracji,
  • szybkości reakcji umysłu,
  • rozwiązywania problemów, planowania, przedstawiania i rozwiązywania zadań,
  • doboru właściwych słów.
  • Pojawienie sie jednego z bjawów nie oznacza, że pojawią sie też inne. Istnieje olbrzymia rożnorodność problemów , które mogą w większym lub mniejszym stopniu wpływać na życie osób z SM.

    Problemy z mową, percepcją wizualną ( np. rozpoznawaniem tego, co widzisz) i relacji przestrzennych ( oceny odległości i miejsca) nie są zbyt częste w SM.

    Najczęstsze problemy z pamięcią dotyczą przypominania sobie ostatnich zdarzeń lub wykonanych przed chwilą czynności. Niektóre osoby z SM twierdzą, że pamiętanie wszystkich rzeczy zabiera dużo czasu i wysiłku.

    To aktywne przeszukiwanie zasobów pamięci nazywa się przypominaniem i niestety często nie działa prawidłowo. Na szczęście istnieje ogromna ilość sposobów radzenia sobie z przypominaniem. Dla porównania: rozpoznawanie, czyli umiejętność łączenia czegoś wcześniej widzianego lub zasłyszanego z tym, co dzieje się aktualnie, działa w SM zazwyczaj prawidłowo.

    Osoby z SM raczej rzadko doświadczają innych zaburzeń pamieci. Pamiętają nabyte umiejętności i zachowują generalną wiedzę o wydarzeniach z przeszłosci. Inaczej mówiąc, problemy z pamięcią w przypadku osób z SM nie mają takiego charakteru, jak u chorych na Alzheimera.

    Osoby z SM nie mają bowiem problemu ze stwierdzeniem, kim są, nie mają też kłopotów komunikacyjnych i mogą prowadzić normalne, codzienne życie.

    Niektórzy chorzy na SM mogą mieć problem z utrzymaniem koncentracji przez dłuższy czas lub kontynuowaniem przerwanego zajęcia. Może się okazać dla nich również trudne wykonywanie kilku czynności jednocześnie, np. prowadzenie rozmowy i oglądanie telewizji lub słuchanie radia.

    Najczęściej problemy z pamięcią dotyczą przypominania sobie ostatnich wydarzeń i pamiętania tego, co ma być wykonane. Niektóre osoby z SM mówią, że najwięcej czasu i wysiłku zabiera im pamiętanie o wszystkim, co mają zrobić.

    Wiele osób opisuje to uczucie jako świadomość, że nie są w stanie funkcjonować tak szybko jak wcześniej. Nadal są w stanie wykonać określone zadania, ale zabiera im to więcej czasu. Z badań wynika, że zwalniają procesy przetwarzania informacji.

    Rozwiązaniem tego problemu jest na pewno planowanie zadań i ich wykonywania. Niektórzy jednak doświadczają trudności również przy planowaniu lub rozwiązywaniu problemów. wiedzą co chcą zrobić, ale nie są w stanie określić, jak zacząc lub jakie kolejne kroki powinni podjąć lub jakie kolejne kroki powinni podjąć, by osiągnąć ten cel.. problem z planowaniem i dzieleniem zadania na kolejne kroki może być dla nich stresujący i wstydliwy.

    Osoby zSM mogą również mieć problem ze znalezieziem odpowiedniego słowa. "Mam na końcu języka" - znam slowo, ale nie mogę go odnaleźć w pamięci.

    Może to stwarzać problem w braniu udziału w dyskusji, gdyż wyrażenie wsojej opinii albo zabierze zbyt wiele czasu, albo właściwe słowo przyjdzie za późno, kiedy rozmowa przejdzie już na inną tematykę.

    Informacje

    Admin
    Copyright© 2008 Poradnik SM