Spastyczność

Alternatywne metody leczenia

Osoby z SM korzystają tez z alternatywnych metod leczenia, takich jak akupunktura, kręgarstwo, zielarstwo, stymulacja magnetyczna, masaż czy joga. Przed rozpoczęciem dowolnej terapii warto poradzić się lekarza.

Niektóre zabiegi mogą bowiem wchodzić w reakcję z przyjmowanymi lerkami lub nawet wyrządzić więcej szkody, niż przynieść pożytku.

Uwaga! Osoby decydujące się na leczenie metodami alternatywnymi powinni, tam gdzie to możliwe, korzystać z usług specjalistów zarejestrowanych przez organizację uznawaną na terenie kraju.

Leczenie chirurgiczne w przypadku nasilonych skurczów

Czasem do odzyskania ruchomości i prawidłowej postawy konieczny jest zabieg operacyjny. Zwykle są wykonywane tak zwane zabiegi ortopedyczne, które mają likwidować zaburzenia pracy kości i miesni.

Ten rodzaj zabiegu może czasem przywrócić naturalne położenie stóp, stawów skokowych czy bioder w przypadku zablokowania stawów z powodu silnego napięcia mięśni.

U pacjentów przemieszczających się samodzielnie, zabieg taki może ułatwić chodzenie. U pacjentów siedzących lub leżących może zapobiec wystąpieniu powikłań, takich jak odleżyny.

Zabiegi ortopedyczne mają największą szansę powodzenia, gdy napięcie mięśni jest korygowane podczas zabiegów fizjoterapii lub farmakologicznie, tak aby zapobiec wystąpieniu podobnych objawów w przyszłości.

Rzadko rozważa się przeprowadzenie zabiegu operacyjnego na rdzeniu kręgowym. Zazwyczaj ten rodzaj operacji neurochirurgicznych nie jest konieczny.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM