SM i depresja

Psychoterapia

Jeżeli depresja ma charakter ciężki, psychoterapia niewiele pomoże, gdyż kontakt z pacjentem jest utrudniony. Psychoterapeuta może, a nawet powinien, wkroczyć w chwili, gdy już zaczynają działać leki antydepresyjne.

Jest szczególnie pomocny w przypadku depresji, której źródłem jest sytuacja osoby chorej ( nieprzewidywalność choroby, jej postęp).

Istnieje wiele szkół psychoterapeutycznych. Dobór odpowiedniego postępowania zależy od od terapeuty i pacjenta. Niezależnie od tego, jaką wybiorą drogę, najważniejsze jest, by mieli ze sobą dobry kontakt i chory darzył terapeutę pełnym zaufaniem, co umożliwi poruszenie każdego, nawet najbardziej bolesnego dla osoby chorej tematu.

Psychoterapia w ciężkiej depresji może wspomóc leczenie, ale nie może go zastąpić.
W żadnym przypadku nie jest alternatywą leczenia farmakologicznego

Odpowiednia, przynajmniej na pierwszym etapie postępowania, jest terapia indywidualna.
W miarę postępów może zostać uzupełniona przez udział w grupach wsparcia.

Wprawdzie zgodnie z zasadami Narodowego Funduszu Zdrowia wsparcie psychologa bądź psychiatry w ramach ubezpieczenia jest darmowe i nie wymaga się do tego celu nawet skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, w praktyce jednak niełatwo znaleźć w pobliżu miejsca zamieszkania poradnię zdrowia psychicznego, która ma kontrakt z NFZ, a jeszcze trudniej taką, która dysponowałaby specjalistą z rozeznaniem w SM.

Z tego względu rradzimy skontaktować się z najbliższym oddziałem PTSR lub Centrum Informacyjnym SM, to jest Infolinią o SM. Pod numerem Infolinii 0-801-313-333 podana zostanie informacja, gdie można szukać wsparcia.

Ponadto Centrum Informacyjne prowadzi konsultacje psychologiczne i Telefoniczną Poradnię Psychologiczną. Dzwoniąc na Infolinię, można zapisać się na ten rodzaj terapii, która nie wymaga opuszczania domu i - co też ważne - jest bezpłatna.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM