Pomimo tego, ze problemy seksualne spotyka się często w całej populacji, stwardnienie rozsiane ( sclerosis multiplex - SM) może powodować występowanie szczególnych,
związanych właśnie z tym schorzeniem, trudności, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Nie każda z osób z SM doświadczy problemóe seksualnych i, podobnie jak się to ma z innymi objawami choroby, nie jest możliwe stwierdzenie, kogo takie problemy dotkną i jak długo będą trwały.
Jednym z powodów częstszego występowania problemów seksualnych u osób chorujących na SM jest to, że podniecenie seksualne, odpowiedź na nie i orgazm wymagają przesłania informacji pomiędzy mózgiem
a narządami płciowymi za pośrednictwem rdzenia kręgowego.
Jeśli choroba spowodowałq uszkodzenie nerwów w częściach mózgu i rdzenia kręgowqego związanych z wymienionymi zjawiskami, czynności płciowe mogą ulec zaburzeniu.
Stwardnienie rozsiane może również oddziałowywać na seksualność, czyli sposób, w jaki myślimy o sobie i wyobrażamy siebie seksualnie.
Na aktywność seksualną oraz odczuwanie pożądania mogąmieć także wpływ fizyczne objawy choroby, takie jak męczliwość lub kurcze mięśni oraz czynniki psychologiczne, takie jak niższa samoocena oraz gorszy nastrój.
Należy też brać pod uwagę inne aspekty życia niezwiązane z SM, na przykład posiadanie dzieci lub starzenie się.
W zmniejszeniu problemów pomocne jest posiadanie dokładnych informacji oraz nieskrępowane rozmowy z partnerami oraz specjalistami.
Jeśli problemy urosły już do dużych rozmiarów, należy uciec się do technik, które usprawniają porozumiewanie się i wzajemne zrozumienie oraz pomagają w przystosowaniu się do nowych,
dynamicznych zmian pojawiających się w związku.
Wiele osób i to zarówno chorujących na SM, jak i zdrowych, żyje w satysfakcjonujących związkach, pomimo borykania się z problemami natury seksualnej.