Sprawy kobiece

SM i sprawy kobiece

Fakt, że na stwardnienie rozsiane częściej chorują kobiety, zwłaszcza młode, rodzi szereg pytań.

  1. Czy choroba ma podłoże hormonalne?
  2. Czy miesiączkowanie potęguje objawy?
  3. Czy przyjmowane leki wpływaja na płodność?
  4. Czy choroba może zaburzać przebieg ciązy i porodu?
  5. Czy SM wpływa na terapię zastępczą oraz objawy menopauzy?
  6. I - na koniec podstawowe: dlaczego SM wystepuje cześciej u kobiet?

SM a hormony

SM to choroba autoimmunologiczna - która jak wiele podobnych - występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Stosunek liczby kobiet z SM do liczby chorujących mężczyzn wynosi około 2:1, przy czym u kobiet chorobę tę rozpoznaje się najczęściej przed menopauzą.

Nasuwa się zatem pytanie czy mogą tu odgrywać rolę hormony.

Żeńskie hormony płciowe - estrogen i progesteron - mają działanie znacznie wykraczające poza układ rozrodczy kobiety. Uważa się, że wpływają także na układ odpornościowy i nerwowy.

Zdaniem niektórych naukowców odgrywają swoją rolę także w SM, choć z dotychczasowych badań nie wynika na czym ona polega. W organizmie kobiet występuje również testosteron.

Pewne badanie na niewielkiej liczbie chorych wykazało, że stężenie testosteronu u kobiet z SM jest mniejsze niż u kobiet zdrowych, choć jednocześnie nie zauważono istotnej różnicy stężenia testosteronu u mężczyzn z SM i zdrowych.

Ustalenie, czy układ wewnątrzwydzielniczy ( układ organizmu odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów) u chorych na SM działa nieprawidłowo, wymaga jeszcze badań. Niestety, dotychczas ich nie przeprowadzono.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM