Sprawy kobiece

Menopauza

Menopauza (klimakterium) jest okresem burzliwych zmian hormonalnych, który może być trudny dla wielu kobiet, nie tylko chorych na SM.

W okresie menopauzy wytwarzanie estrogenu przez organizm znacznie spada. Nie ma danych wskazujących na jakikolwiek wpływ tego procesu na częstość występowania rzutów czy postęp SM.

Mogą się jednak nasilać objawy choroby, jak męczliwość czy dolegliwości związane z układem moczowym.

Niektóre kobiety kwestionują skuteczność hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) - polegającej na uzupełnieniu estrogenu - w walce z objawami SM podczas menopauzy.

Pewne badanie wykazało, że spośród 19 pacjentek z SM 54% odnotowało nasilenie objawów choroby wraz z pojawieniem się menopauzy, a 75% chorych stwierdziło u siebie złagodzenie objawów po podjęciu HTZ.

Hormonalna terapia zastępcza HTZ nie jest jednak odpowiednia dla wszystkich kobiet. W szczególności nie jest wskazana dla kobiet palących dużo papierosów, chorych na zakrzepicę, pewne rodzaje nowotworów lub dotkniętych ciężką chorobą serca, wątroby czy nerek.

Hormonalna terapia zastępcza wiąże się też ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi, chorób serca i udaru mózgu. Na ogół więc jej stosowanie zaleca się tylko kobietom, które mają trudności z uporaniem się z przykrymi objawami towarzyszącymi przekwitaniu.

Oczywiście stosowanie HTZ wymaga stałej kontroli lekarskiej i wykonywania regularnych badań kontrolnych, w tym mammografii.

Hormonalna terapia zastępcza zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy

Decyzja o zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej w przypadku kobiet z SM wymaga rozważenia pewnych dodatkowych kwestii. Okresy unieruchomienia, brak ruchu i przewlekłe przyjmowanie steroidów zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Hormonalna terapia zastępcza może tu pomóc, ponieważ przeciwdziała spadkowi gęstości kości.

W przypadku kobiet ze znacznym stopniem niepełnosprawności, na przykład poruszających się na wózku inwalidzkim lub przewlekle leżących, stosowanie HTZ nie jest wskazane, bowiem występuje u nich zwiększone ryzyko zakrzepicy ( czyli tworzenia się skrzepów krwi).

Kobiety z SM mogą stosować wszystkie formy hormonalnej terapii zastępczej ( tabletki, plastry, żele oraz implanty). Z tabletek należy zrezygnować w przypadku trudności w połykaniu lub zaburzonej sprawności manualnej.

SM i leki modyfikujące przebieg choroby a nowotwory

Niektóre kobiety pytają o związek SM i leków modyfikujących przebieg choroby z występowaniem nowotworów.

Badano te zagadnienia i nie znaleziono dowodów, wskazujących, jakoby SM lub przyjmowanie leków modulujących przebieg choroby mało wpływ na zwiększenie częstości występowania nowotworów, tym nowotworów narządów rodnych i piersi.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM