Sprawy kobiece

Miesiączkowanie

Kobiety z SM często zgłaszają nasilenie objawów choroby podczas menstruacji. Istnieje jednak niewiele danych naukowych dotyczących wpływu miesiączkowania na SM.

W pewnym badaniu 149 kobiet wypełniało kwestionariusz. 70 procent z nich odnotowało, że objawy SM zmieniały się regularnie podczas cyklu.

Odnotowano zmiany, polegające na nasileniu objawów, występowały nawet do siedmiu dni przed i do trzech dni po rozpoczęciu się krwawienia miesiączkowego.

Najczęściej występującymi objawami były: osłabienie, zaburzenia równowagi, męczliwość i stany depresyjne.

Nasilenie objawów w okresie mniej więcej odpowiadającym miesiączce może być związane z innymi czynnikami, na przykład z wyższą temperaturą ciała. Wiadomo, że tuż przed miesiaczka, w drugiej polowie cyklu, temperatura wzrasta o około 1° C.

Ten wzrost temperatury może powodować nasilenie objawów SM, tak jak upał czy gorączka.

Tuż przed i podczas miesiączki mogą zaostrzać się objawy SM, co wynika między innymi z podwyższonej temperatury ciała.

Jak widać, potwierdzenie związku między SM a miesiączką wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań.

  1. Wpływ leków na cykl miesiączkowy
  2. Trudności w radzeniu sobie z krwawieniem podczas menstruacji

Niektóre leki stosowane przy SM mogą być przyczyną nieregularnych cyklów. Należą do nich leki przeciwdepresyjne, określane jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

O Mitoksatronie - leku stosowanym w leczeniu postępującej nawracająco - ustępującej postaci SM - wiadomo, że powoduje czasem zaburzenia cyklu. Także Interferon Beta może wywoływać zaburzenia miesiączkowania, na przykład plamienia między miesiączkami.

Z leków modyfikujących przebieg choroby jedynie Octan Glatirameru nie ma żadnego wpływu na miesiączkowanie. Na szczęście te działania niepożądane leków zazwyczaj samoczynnie ustępuja po kilku miesiącach stosowania.

Niektóre kobiety z SM mają kłopoty w radzeniu sobie z uciążliwościami towarzyszącymi menstruacji. Na przykład tracą zręczność w stosowaniu kobiecych produktów higienicznych ze względu na drżenia lub ograniczony zakres ruchu ramion, a zarazem nie życzą sobie pomocy w tego typu czynnościach.

W takim przypadku można rozważyć możliwość zmniejszenia krwawienia lub całkowitego wstrzymania miesiączkowania. Istnieje wiele różnych sposobów, jak choćby stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Jeśli kobieta z SM zdecyduje się na ten krok, ważne jest omówienie tej sytuacji z ginekologiem.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM