Problemy seksualne, znane pod nazwą "zaburzeń seksualnych". występują powszechnie w całej populacji. W jednym z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wykazano,że około 40% kobiet i około 22% mężczyzn cierpi z powodu jakiegoś rodzaju zaburzeń seksualnych. Ocenia się również, że połowa wszystkich mężczyzn powyżej 40 roku życia doświadcza jakiś problemów związanych z erekcją i liczba ta zwiększa się wraz z wiekiem.
Odsetek osób dotkniętych zaburzeniami seksualnymi wśród chorujących na SM jest większy. Dzieje to się dlatego, że w przebiegu SM dochodzi do niszczenia nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcje seksualne.
Zniszczenie szlaków nerwowych może powodować, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, zmniejszenie lub utratę popędu płciowego, zmniejszenie intensywności doznań lub wystąpienie nieprzyjemnych odczuć w obrębie narządów płciowych i/lub ograniczenie możliwości odczuwania orgazmu.
Mężczyźni miewają również problemy z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu, zmniejszeniem siły lub utratą zdolności wytrysku. i częstości jego występowania.
Kobiety mogą cierpieć z powodu niewystarczającego nawilżenia pochwy,
zmniejszonego lub boleśnie zwiększonego odczuwania bodźców z obszaru pochwy i/lub łechtaczki
Nie u każdej osoby z SM będą występowały zaburzenia seksualne i, podobnie jak w przypadku innych objawów tego schorzenia, nie ma gotowego wzorca lub metody pozwalającej na przewidzenie, kto doświadczy tych problemów
lub też, jak długo będą one trwały. |
Wydaje się, że zaburzenia seksualne częściej spotyka się u osób, u których doszło do związanego z SM uszkodzenia nerwów w rdzeniu kręgowym. Możliwe również, że istnieje powiązanie pomiędzy tymi problemami, a towarzyszącymi SM zaburzeniami w funkcjonowaniu pęcherza moczowego i jelit.
Istnieje wiele sposobów, które pomagają w zmniejszeniu problemóe związanych z zaburzeniami seksualnymi. Korzystać można również z technik ułatwiających przystosowanie się do zmieniających się warunków, związanych z pożyciem intymnym w związku.