SM i depresja

Przyczyna czy skutek?

Depresja, jak wynika z najnowszych badań, powstaje na skutek zaburzeń w pracy neuroprzekaźników - substancji przenoszących informacje między neuronami w mózgu.

W przypadku SM, jak twierdza niektórzy naukowcy, uszkodzenia - obszary demielinizacyjne - mogą wpłynąć na zmniejszenie wydzielania niektórych neuroprzekaźników, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.

uszkodzony neuron przez SM

Lekarzom trudno w takim przypadku określić, czy depresja ma charakter endogenny ( wynikający bezpośrednio z uszkodzeń wywołanych przez SM), czy też jest konsekwencją permanentnego stresu, towarzyszącego chorym na SM - schorzenie o trudnym do przewidzenia przebiegu.

Inaczej mówiąc: trudno stwierdzić, jakie są dokładnie przyczyny pojawienia się depresji u chorego z SM.

Dr David Michelson, główny psychiatra na oddziale neuroendykronologii amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, badał związki zmian w układach hormonalnym, odpornościowym, i ośrodkowym układem nerwowym u osób z depresją i SM

Stwierdził on, że "Istnieją pewne dane, skazujące, że patofizjologia SM może torować droge depresji". Pacjenci z SM są narażeni na odczuwanie ciężaru zmian w codziennym życiu oraz utratę sprawności.

Bez względu jednak na to, czy depresja jest odpowiedzią organizmu na SM czy konsekwencją patofizjologii SM, należy pamiętać, że istnieją skuteczne sposoby jej leczenia.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM