SM i pamięć

Czy SM wpływa na pamięć i myślenie?

Przez wiele lat sądzono, że problemy poznawcze spowodowane SM występują bardzo rzadko. Przeprowadzone jednak wiele badań, z których wynika, że w SM dochodzi do zaburzeń kognitywnych.

SM powoduje zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym, co czasem wpływa na pamięć i logiczne myślenie. Chociaż procesy zwiazane z poznaniem przebiegają w partiach mózgu niezaatakowanych przez SM, to uszkodzenia spowodowane demielinizacją mogą te procesy powstrzymać lub zwolnić.

Odkryto, że problemy kognitywne częściej występują u osób, które mają bardzo dużo ognisk demielinizacyjnych. O ile występowanie obszarów demielinizacyjnych w mózgu powoduje trwałe problemy poznawcze, o tyle wiele innych czynników, takich jak depresja, stres, ból czy zmęczenie może wywoływać czasowe trudności. Inne czynniki, które mogą wpłynąć na poziom koncentracji i pamięć, w tym również naukę, to:
  1. nadużywanie alkoholu,
  2. niewłaściwe odżywianie,
  3. infekcje,
  4. przyjmowane leki, takie jak środki nasenne lub przeciwbólowe.

Bardzo dużo czynników wpływa na pamięć. Problemy poznawcze mogą być zmienne lub trwałe.

Wiele ludzi zauważa, że problemy poznawcze nasilają się, kiedy czują się zmęczeni. Trudno wówczas skupić uwagę na nowych informacjach. Jednak poziom funkcji kognitywnych wraca do normy, kiedy zmęczenie ustępuje.

Depresja, lęk, stres mogą wywoływać podobne reakcje. Jeśli będziesz czuł obniżenie nastroju, twoja pamięć, twoje możliwości koncentracji również osłabną. Jednak, kiedy tylko nastrój ulegnie poprawie, trudności powinny ustąpić.
Szersze informacje znajdziemy także w róznych broszurach PTSR.

Jeśli znajdojesz się w depresji, możesz czuć, że twoja pamięć i koncentracja są słabsze niż zwykle. Jednak z chwilą poprawy nastroju, trudności te powinny ustąpić.

Również podczas rzutu możesz odczuwać pogorszenie się funkcji poznawczych. Wynika to ze stanu zapalnego w centralnym układzie nerwowym, zaburzającego przepływ informacji. Z chwilą, gdy stan zapalnyustąpi, objawy powinny zniknąć.

Każdy z nas ma określone możliwości koncentracji. Oznacza to, że, że nawet osoby zdrowe nie są w stanie wykonywać większej ilości rzeczy jednocześnie., gdyż odbywa się to ze szkodą dlajendnej z nich.

Można np. kierować samochodem i prowadzić ożywioną dyskusję tylko wówczas, gdy jest się dobrym kierowcą, dla którego prowadzenie pojazdu jest sprawą automatyczną.

Początkujący kierowca będzie zmuszony większą część zasobów swego umysłu przeznaczyć na właściwe prowadzenie samochodu i dlatego raczej nie podejmie w tym czasie trudnych dyskusji.

Podobnie dzieje sie z osobami chorymi na SM. większość ludzi nie zastanawia się w jaki sposób idą lub wykonują inne fizyczne czynności. Ich ciało działa tak, jakby było kierowane przez automatycznego pilota, dlatego ich umysł jest woly od tych informacji.

Tymczasem wielu chorych dużo uwagi poświęca wykonaniu fizycznych czynności, koncentruje się na poruszaniu, stawianiu stóp tak, aby nie doszło do zachwiania równowagi. W takiej sytuacji skupienie uwagi na czymkolwiek innym może stać się niewykonalne.

Styl życia również wpływa na zdolności poznawcze. SM często sprawia, że chorzy rezygnują z życia społecznego, a ich jedynym zajęciem jest oglądanie telewizji, co jest raczej mało stymulujące.

Chorzy rezygnują z pracy, a także z wykonywania zajęć domowych. w takim przypadku mogą stać się mniej uważni w sprawach czasu i spotkań.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM