SM i praca

Rekrutacja

Prawo pracy nie zabrania pracodawcy zadawania pytań dotyczących niepełnosprawności podczas rekrutacji.

Jednak taka informacja nie powinna wpływać na decyzję dotyczącą zatrudnienia, chyba że ma związek z daniem osobie niepełnosprawnej szansy w dostępie do pracy.

Pytania związane z niepełnosprawnością w żaden sposób nie mogą być związane z dyskryminacją osoby niepełnosprawnej. Pracodawca może jedynie zadawać pytania związane z predyspozycjami do wykonywania danej pracy.

Jeśli jednak podczas procesu rekrutacyjnego zostaniesz zapytany wprost o stan zdrowia, powinieneś powiedzieć, że masz SM. Nie możesz bowiem okłamywać potencjalnego pracodawcy.

Jeśli bowiem informacja zostanie zatajona i wyjdzie na jaw później, pracodawca będfzie się czuł oszukany. To może doprowadzić do utraty zaufania do pracownika i w konsekwencji do jego zwolnienia.

Zrozumiałe może być zatajenie diagnozy SM z obawy o przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak, jeśli proces rekrutacyjny daje możliwość rozmowy o stanie zdrowia, lepiej poinformować o diagnozie, np. już po podjęciu przez pracodawcę decyzji.

W ten sposób można uniknąć wpływu informacji o chorobie na samo podejmowanie decyzji, a jednocześnie nie być posądzonym przez pracodawcę o kłamstwo.

Powiedzenie pracodawcy o SM nie oznacza, że informacja o twojej chorobie trafi do publicznej wiadomości, chociaż poinformowanie współpracowników może oakazać się użyteczne.

Jeśli będą wiedzieli, czego potrzebujesz, będą w stanie lepiej ci pomóc. Pomocne może być też porozmawianie z pracodawcą o tym, czy i w jaki sposób poinformować kolegów.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM