SM i wzrok

Przykłady adaptacji przestrzeni
i sprzętu dla osoby słabowidzącej

Piersze dni osoby słabowidzącej bywają bardzo trudne. Świat dookoła staje się trudno rozpoznawalny, zaczyna budzić lęk. Wiele czynności dnia codziennego - od zrobieniz herbaty po wybór odpowiedniej garderoby - zaczyna wydawać się niemal niewykonalne.

Przy odpowiedniej organizacji przestrzeni ( nie zawsze z użyciem kosztownych pomocy) osoba słabowidząca bez problemu może normalnie funkcjonować.

Poniżej kilka praktycznych porad:

  1. Kuchnia
  2. Życie codzienne
  1. Dzięki kontrastowi wiele przedmiotów łatwiej dostrzec. Zaznaczenie innym kolorem brzegów blatu kuchni sprawi, że jego pojawienie się nie będzie bolesną niespodzianką. Kolorowe podkładki pod talerze mogą pełnić nie tylko rolę estetyczną. Czarną kawę lepiej wlewać do jasnego kubka, a mleko do ciemnego, bowiem wówczas jest większa szansa, że płyn nie zostanie rozlany. Przykłady wykorzystania kontrastu można mnożyć - wiele zależy od pomysłowości. Kontrast to też inna faktura powierzchni - bardziej chropowata lub śliska.
  2. Dodatkowe wypukłe oznaczenia ( w postaci naklejek lub kropek zrobionych z płynnego plastiku) pozwolą na wyczucie palcem właściwego położenia pokręteł, np. przy pralce, kuchence mikrofalowej.
  3. Przy doborze sprzętu AGD warto preferować taki, który ma przyciski, a nie sterowanie dotykowe ( sensoryczne). Wyraźny "klik" przycisku upewni o włączeniu urządzenia.
  4. Kuchenka mikrofalowa jest równie funkcjonalna jak zwykła kuchenka gazowa lub elektryczna, można w niej przygotować wiele potraw, a jest jednocześnie bezpieczniejsza. Umiejętnie używana, nie będzie grozić oparzeniem.
  5. W sklepikach PZN są dostępne specjalne plastikowe zaczepy, które - zahaczone o brzeg naczynia - sygnałem dźwiękowym uprzedzają, kiedy poziom płynu jest już wysoki.
  6. Jeśli problemy ze wrokiem powodują kłopoty z funkcjonowaniem podczas posilków, warto umówić się z otoczeniem co do sposobu ustawiania rzeczy na stole lub układania jedzenia na talerzu, np. zgodnie z układem zegara, wtedy przykladowo na 12-tej są zawsze ziemniaki lub ryż, a na 9-tej mięso.

  1. Do notatek mogą posłużyć zarówno grube pisaki i arkusze papieru wielkości A4, jak i dyktafon.
  2. Po elektronicze mowiące gadżety można się wybrać nie tylko do PZN, ale również do apteki. Termometr lub zegarek, który czyta na głos temperaturę, podobna waga - wszystko to kosztuje nieco drożej niż w wersji tradycyjnej, ala daje poczucie pewności i bezpieczeństwa.
  3. Wiele róznych akcesoriów powiększających ( lupy, monookulary, folie powiększające) można zakupić w PZN. Doborem tego rodzaju sprzętu do poziomu i sposobu widzenia zajmują się rehabilitanci.
  4. Nie zapominaj o właściwym oświetleniu. Do czytania najlepsze będzie światło punktowe, ale tak ustawione, by odbicie od płaskich powierzchni nie oślepiało i nie powodowało dodatkowych problemów.
  5. Zadbaj o porządek. Spraw, by przedmioty w domu miały jedno stałe miejsce. Przyzwyczaj do tego najbliższych. Jeśli puszka z kawą ma zawsze to samo miejsce, to nie musisz jej szukać.
  6. Bardzo pomocny jest odpowiednio wyposażony komputer. Programy czytające bądź powiększalniki komputerowe należą jednak do drogich.. Można uzyskać na nie dofinansowanie z PFRON, o ile orzeczenie niepełnosprawności wspomina o niedowidzeniu.
  7. Jeśli poziom widzenia jest rzeczywiście niski, a pole widzenia ograniczone, mogą pojawić się problemy na ulicy, zarówno z rozpoznawaniem ludzi, jak i z przeczytaniem numeru nadjedżającego tramwaju. Niestety ruch uliczny dla osoby niedowidzącej bywa niebezpieczny. Nie należy jednak rezygnować z aktywności. Lepiej wyposażyć się w białą składaną laskę, która sprawi, że otoczenie będzie chętne do pomocy i zarazem bardziej uważne. Biała składana laska, zarówno teleskopowa, jak i zwykła, po złożeniu mieści sie w zwykłej torebce.
  8. Problemy z widzeniem nie oznaczają rozstania z książką. Biblioteka PZN posiada książki nagrane na kasetach, sformatowane w audio - do odtworzenia w postai płyt, jak i tzw. książki cyfrowe, które mogą być odsłuchane w komputerze.
  9. Czytak - specjalne urządzenie będące polączeniem skanera i syntetyzatora mowy, daje możliwość odsłuchania nawet porannej gazety. Zakup czytaka jest dofinansowany z programów PFRON.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwych rodzajów pomocy i sposobów adaptacji przestrzeni mogących pomóc osobom słabowidzącym. Aby jak najlepiej funkcjonować, mimo ubytków wzroku, warto skorzystać z profesjonalnej rehabilitacji w poradni dla osób słabowidzących.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM