Zapalenie nerwu wzrokowego jest to termin medyczny opisujący stan zapalny II nerwo czaszkowego ( tj. właśnie nerwu wzrokowego).
Nerw wzrokowy jest nerwem odpowiedzialnym za zdolność widzenia - jest szlakiem, po którym biegną informqcje z oka do mózgu.
Istnieje związek pomiędzy zapaleniem nerwu wzrokowego a stwrdnieniem rozsianym, jednak nie wszyscy, u których ono wystąpi, zachorują później na SM.
Zapalenie nerwu wzrokowego rozwija się zazwyczaj w ciągu kilku dni. Czasami jednak objawy pojawiają się szybciej. Może to trwać kilka godzin, a może mieć miejsce sytuacja, w której osoba budzi się rano i stwierdzi,
że coś niedobrego stało sie z jej wzrokiem. W przypadku ludzi chorych na SM zapalenie nerwu wzrokowego zwykle dotyczy jednego okas. W rzadszych przypadkach może wystąpić także obustronne.
Obojga oczu dotyka wtedy w tym samym czasie, albo też drugie oko choruje wkrótce po pierwszym.
Większość osób z zapaleniem nerwu wzrokowego twierdzi, że odczuwa ból przy poruszaniou gałkami ocznymi. Ból nie powinien być na tyle silny, aby zaburzał sen. Jeśli jest on silniejszy, wówczas może zwiastować inną chorobę
i wymaga dalszych badań. Ból rzadko utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Jego nasilenie może różnić się w zależności od osoby, a około 10% chorych twierdzi, że bólu nie odczuwa w ogóle.
Wpływ zapalenia nerwu wzrokowego na zdolność widzenia bywa różny. Może spowodować jedynie zaburzenia ostrośći lub zamglenie wodzenia, ale także całkowitą utratę poczucia światła, czyli utratę wzroku w zajętym oku lub oczach.
Nioekiedy w centrum pola widzenia występuje zamglenie lub brak obrazu, czyli tzw. "mroczek". Zdolność widzenia kolorów jest zazwyczaj również upośledzona. Barwy są opisywane jako ciemniejsze niż zwykle lub wyblakłe
. Niektóre osoby, poruszając oczami, doświadczają błysków światła.
Lekarze zazwyczaj rozpoznają zapalenie nerwu wzrokowego zadając osobie badanej szereg pytań i ujawniając typowe objawy choroby. Czasami pomocne mogą być badania przewodzenia potencjałów elektrycznych przez nerwy wzrokowe
( tzw. wzrokowe potencjały wywołane) lub badania obrazujące sam nerw wzrokowy.
Niektóre spośród innych chorób oczu mają objawy podobne do zapalenia nerwu wzrokowego, dlatego w przypadkach, kiedu symptomy nie są charakterystyczne, należy wykonać szereg dodatkowych badań.
Wśród objawów, które mogą wskazywać na inną przyczynę utraty wzroku, należy wymienić:
- silny ból ograniczający ruchomość gałek ocznych lu budzący osobę chorą ze snu,
- brak jakiegokolwiek bólu,
- ciężką utratę widzenia w obojgu oczach
- albo sytuację, gdy zdolność widzenia nie poprawia się po czasie od trzech do cztereg tygidni.
Nie jest to jednak pełna lista. W przypadku jakichkolwiek obaw należy zgłosić się do swojego lekarza.