SM i drżenie

Porady, wsparcie i pomoc w domu

  1. Porady i wsparcie
  2. Pomoc w domu

W naszym świecie ludzie przywiązują dużą uwagę do wizerunku, dlatego życie z tak widocznym objawem, jak drżenie, może być trudne. W wielu przypadkach drżenie bezpośrednio wpływa na samopoczucie, pracę i kontakty społeczne.

Niezależnie od tego, co chory odczuwa, nie musi walczyć ze stwardnieniem rozsianym samotnie. Objawy choroby i ich nasilenie się zmieniają. Pielęgniarka środowiskowa lub lekarz rodzinny powinni kierować pacjentów do specjalistów, którzy pomogą zmniejszyć dokuczliwość objawów.

Niekiedy bardzo dobry wpływ może mieć kontakt z innymi chorymi na stwardnienie rozsiane, wspolne wyjazdy, wymiana doświadczeń. Najbliższy oddział PTSR, który prowadzi rózne rodzaje wsparcia dla chorych, łatwo znaleźć dzwoniąc do Centrum Informacyjnego SM pod numer Infolinii o SM: 0-801 313 333.

Jeśli chory nie jest w stanie żyć samodzielnie, należy się zwrócić o wsparcie do lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Pracownik OPS, po wizycie i zrobieniu odpowiedniego wywiadu środowiskowego , powinien przyznać opiekunkę z pomocy społecznej.

Opiekunka może, w zależności od potrzeb, przychodzić codziennie lub w określone dni tygodnia. Podczas wywiadu środowiskowego określa się zarówno rodzaj świadczonych usług, jak i ilość godzin: gospodarczych lub pielęgnacyjnych.

W ramach usług gospodarczych opiekunka powinna zajmować się typowymi czynnościami związanymi z prowadzeniem domu: praniem, gotowaniem, sprzątaniem. Pielęgnacja obejmuje między innymi pomoc przy myciu i karmienie chorego.

Opieka z pomocy społecznej jest odpłatna. Wysokośc opłat zależy od dochodu na członka rodziny i jest określona odpowiednimi przepisami prawnymi.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM