Udzielac porad lub pomocy w zakresie zwalczania drżenia mogą:
- lekarz rodzinny,
- pielęgniarka specjalizująca się w opiece nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym,
- neurolog,
- fizjoterapeuta,
- terapeuta zajęciowy,
- albo pielęgniarka środowiskowa.
Osoby te mogą także skierować pacjenta do innych specjalistów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Do takich ekspertów należą na przykład osoby wytwarzające ortezy
( czyli urządzenia, które wspierają lub ułatwiają ruchy osłabionych stawów i mięśni),
jak również logopeda czy doradca rodzinny.
Jeśli w danym środowisku nie ma takich specjalistów, wówczas bywa potrzebne skierowanie do ekspertów pracujących w innych miejscach.
W wielu ośrodkach kluczową rolę w opiece nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym mają pielęgniarki środowiskowe, bowiem umożliwiają one kontakt między lekarzem a pacjentem i jego rodziną.
Lekarz rodzinny albo neurolog może udzielić informacji, cxzy w rejonie zamieszkania pacjenta pracuje pielęgniarka wyspecjalizowana w opiece nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym.
Pacjenci powinni nieustaniie doskonalić swoje sposoby radzenia sobie z drżeniem. Niekiedy w róznych okresach życia trzeba mieć inne podejście do tego problemu i warto nie bać się zmian.
Trzeba być przygotowanym na eksperymentowanie i długą wspołpracę z lekarzem.
Niekiedy bowiem potrzeba więcej czasu, żeby stwierdzić, co pacjentowi najbardziej pomaga. Nalezy spróbować wszelkich sposobów i przygotować się na wytrwalą walkę.
Profesjonaliści i bliscy opiekujący się chorymi na stwardnienie rozsiane mogą zauważyć, że niektóre czynniki powodują nasilenie drżenia, inne natomiast przyczyniaja sie do jego zmniejszenia. ,p>
Mogą oini pomóc stwierdzić, na ktore czynności drżenia ma najbardziej niekorzystny wpływ.
Im więcej pacjent wie o przebiegu tego objawu u siebie, tym lepiej jego wyjaśnienia mogą pomóc lekarzowi w udzialaniu porad. |