SM i ból

Gdy całkowita eliminacja bólu
nie jest możliwa

U niektórych pacjentów leczenie nie znosi bólu całkowicie. Chociaż wspomniane wyżej sposoby leczenia mogą zmnieszyć ból, to praktyczne mogą też okazać się inne strategie.

  1. Stawianie celów
  2. Przychodnie leczenia bólu

Pomocne może być omówienie z lekarzem konkretnych celów. Takim celem może być np.: dobrze przespana noc, cztery godziny bez bólu każdego dnia, czy zmniejszenie bólu na tyle, by uczestniczyć w wydarzeniach społecznych lub na zajęciach.

Osiąganie celów w walce z bólem może pokazac zarówno pacjentowi, jak i lekarzom, które strategie działają u danego pacjenta, co przyczyni się do zmaksymalizowania skutków wysiłków pacjenta. .

Pacjent, u którego występuje trwały lub nawracający ból, może dostać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie do przychodni leczenia bólu. Przychodnie leczenia bólu specjalizują się w wyszukiwaniu sposobów walki z bólem i minimalizowaniu jego wpływu.

Proponowane tam sposoby leczenia są często zróżnicowane. Tamtejsze zespoły specjalistów mogą sie składać z lekarzy, psychologów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, choć w niektórych przypadkach w poradni pracuje pojedynczy konsultant, który może tylko przepisywać leki.

W innych przychodniach może być oferowana akupunktura lub inne sposoby leczenmia alternatywnego.

Czasami w przychodniach leczenia bólu przeprowadza się "programy walki z bólem", w których przez określony czas pracuje się z grupami osób doświadczających bólu.

Jednak nie we wszystkich regionach funkcjonują takie usługi specjalistyczne, a czasem zdarza się, że korzystanie z nich może być utrudnione.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM