SM i ból

Fizjoterapia i terapia zajęciowa

  1. Fizjoterapia
  2. Terapia zajęciowa

Lekarz lub pielęgniarka zajmujący się SMSM mogą skierować pacjenta do fizjoterapeuty, aby lepiej walczyć z bólem mięśniowo - szkieletowym.

Fizjoterapia obejmuje szeroki zakres sposobów leczenia, w tym:plany ćwiczeń, rozciąganie, manipulacje lecznicze, masaż oraz ćwiczenia w wodzie ( określane jako hydroterapia). Oddziały fizjoterapii udostępniają czasem również akupunkturę.

Ból często utrudnia poruszanie się i wykonywanie ćwiczeń fizycznych, Fizjoterapia jest w takim wypadku szczególnie pożyteczna, ponieważ może pomóc zapobiec dalszym problemom, jak np. zanikowi mięśni i sztywności stawów, które mogłyby z czasem narastać.

W radzeniu sobie zarówno z bólem neuropatycznym, jak i mięśniowo - szkieletowym, może pomóc terapeuta zajęciowy. Ocenia on miejsca zamieszkania i pracy pacjenta, by upewnić się, że korzystanie z nich jest łatwe, jak i mozliwe.

Może również pomóc pacjentowi sprawdzić, czy jego postawa i sposób wykonywania róznych czynności nie sprzyjają występowniu bólu oraz doradzić, jak unikać czynników nasilających ból. Dostosowanie rozkładu kuchni lub łazienki w taki sposób, aby unikać niepotrzebnego schylania się i skręcania, pomoże zmniejszyć obciążenie mięśni i stawów.

Pracujący pacjenci powinni być świadomi, że istnieją przystowywania ułatwiające radzenia sobie z bólem. Możliwe, że konieczna będzie rozmowa z pracodawcą - istnieje możliwość uzgodnienia bardziej elastycznych godzin pracy lub dostosowania miejsca pracy.

W myśl Kodeksu Pracy, który zakazuje dyskryminacji osób niepełnosprawnych, większość pracodawców jest zobowiązana prawnie do wykonania "uzasadnionych przystosowań", aby umożliwić chorym z SM dalszą pracę. Pomoc oferują też doradcy zawodowi w Centrum Informacyjnym SM.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM