SM i ból

Co wywołuje ból w SM?

SM może wywoływać ból bezpośrednio - w wyniku uszkodzenia nerwów lub pośrednio przez inne objawy. Ból może być także wynikiem działań niepożądanych stosowanych leków

Oczywiście rozpoznanie SM nie wyklucza, że odczuwany ból nie może być objawem innych problemów zdrowotnych lub wypadków, jak u każdegoczłowieka.

Ponadto, ból odczuwany przez pacjenta, może być wynikiem jednego z tych czynników lub wypadkową kilku z nich.

  1. Ból neuropatyczny i objawy czuciowe
  2. Ból mięśniowo - szkieletowy
  3. Objawy ze strony narządów wewnętrznych
  4. Działania nieporządane farmakoterapii
  5. Inne schorzenia

"Ból neuropatyczny" ( czasem nazywany "bólem neurogennym") powstaje w wyniku uszkodzenia przez SM włókien nerwowych mózgu i rdzeniu kręgowym.

W prawidłowych warunkach, sygnały z mózgu przekazywane są przez włókna nerwowe w osłomnkach wzdłuż kręgosłupa do pozostałych części ciała.

W prxzebiegu SM dochodzi do uszkodzenia osłonek ( nazywanych "osłonkami mielinowymi") z jednoczesnym obnażeniem włókien nerwowych, co moźe powodować zaburzenia sygnałów i "krótkie spięcia" pomiędzy włóknami nerwowymi.

SM powoduje również zwiększoną aktywność nerwową w rdzeniu kręgowym oraz ewentualną nadwrażliwość wlókien nerwowych. Dokładny mechanizm powstawania bólu w wyniku uszkodzenia nerwów nie jest jeszcze znany, jednak takie uszkodzenie nerwów nie jest jeszcze znany, jednak takie uszkodzenie nerwów może powodować szeroką gamę odczuć: od nieznacznych podrażnień do silnego, ostrego lub piekącego bólu.

"Ból mięśniowo - szkieletowy" jest bólem mięśni i stawów wynikających z codziennych napięć i obciążeń organizmu powodowanych przez SM.

Przykładowo,trudności z utrzymaniem równowagi, zmczenie lub słabość mięśni mogą prowadzić do problemów z zachowaniem postawy, przeciążenia stawów, wiązadeł lub innych mięśni.

Ewentualne mniejsza, w stosunku do okresu spraed choroby, ruchliwość pacjenta, może także odbić się negatywnie na mięśniach i stawach, również prowadząc do bólu. SM może także powodować bolesne skurcze mięśni i sztywność ( określane jako "spastyka").

Ból może być także wynikiem objawów ze strony narządów wewnętrznych, takich jak zakażenie pęcherza moczowego czy zaburzenia jelitowe. Przy właściwej ocenie lekarskiej, zaburzenia te można wykryć i leczyć, zamiast maskować je środkami przeciwbólowymi.

Warto pamiętać, że niektóre leki mogą mieć bolesne działania niepożądane. Przykładowo, u niektórych pacjentów otrzymujących interferon beta, szczególnie w ciągu pierwszych kilku miesięcy stosowania leku, występują bóle głowy i objawy przypominające grypę, takie jak bóle mięśni. zarówno ibuprofen jak i paracetamol mogą pomóc w zwalczaniu tych objawów.

Niektórzy pacjenci zażywający Copaxone ( octan glatimeru) zgłaszają niemiłe uczucie ściskania lub bólu wokół klatki piersiowej. Niezależnie od stosowanych leków, w przypadku wystąpienia nieprzyjemnych działań niepożądanych, należy o nich porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką zajmującą się SM, którzy mogą dobrać alternatywne leki lub sposoby zwalczania działań niepożądanych.

W przypadku odczuwania nowego bólu, ważne jest, aby skonsultować się z fachowym pracownikiem ochrony zdrowia. Nie należy z góry zakładać. że ból jest spowodowany przez SM . Może istnieć inna, niezależna od SM, przyczymna, która wymaga leczenia.

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM