Zarówno chudnięcie, jak i przybieranie na wadze jest problemem dla osób z SM, dlatego bardzo ważna jest kontrola wagi i przestrzeganie diety.
Pamiętaj też, że kłopoty z wagą nie zawsze związane są z SM. Czasem potrzebna bywa wizyta u lekarza, zrobienie badań kontrolnych, które wykluczą inne przyczyny zdrowotne.
- Chudnięcie
- Tycie
Osoba zbyt szczupła, niedożywiona może stać się znacznie słabsza, co z kolei nasilimobjawyn SM, takie jak zmęczenie, osłabienie mięśni czy spastyka.
Jest wiele powodów dla których osoby z SM nie jedzą tyle, co powinny.
Zmęczenie, kłopoty z mówieniem, drżenie utrudniają zarówno zrobienie zakupów, jak i gotowanie. Wskutek stresu, lęku czy depresji,
a nawet działania niektórych leków apetyt bywa znacznie mniejszy.
Pierwsze objawy niedożywienia, takie jak zmęczenie czy osłabienie mięśni, bywają interpretowane jako objawy SM, więc początkowo problem może pozostawać niezauważony.
Jeśli jednak zacznie on narastać, konieczny jest kontakt z lekarzem, który przepisze odpowiednie suplementy witaminowe i mineralne. Pomocne bywa też spożywanie produktów wysokokalorycznych,
ale trzeba pamiętać, że mają one zwykle bardzo dużo cukru, co oznacza większą konieczność dbania o zęby.
Utrzymanie ogólnie dobrego stanu zdrowia pomaga w radzeniu sobie z objawami SM. Ale życie z SM oznacza też mniejszą aktywność fizyczną, co może wpływać na wagę.
Odpowiednie ćwiczenia, zdrowa, zbilansowana dieta powinny pomóc w powrocie do pierwotnej wagi.
Przyda się też kilka zmian żywiniowych, np. zamiast soku, który zawiera zwykle sporo cukrów, można pić wodę lub soki o obniżonej zawartości cukru.
Słodycze i tłuste przekąski stają się czasem "jedzeniem poprawiającym nastrój".
Okazjonalna przekąska oczywiście nie stanowi problemu, ale zjadania ogromnej ilości słodyczy dla poprawy chumoru może być też objawem depresji.
warto wówczas porozmawiać z lekarzem, gdyż depresja jest uleczalna.
Na zwiększenie wagi mogą też wpłynąć leki, np. używane podczas leczenia rzutów sterydy.