SM i stres

Zaburzenia poznawcze a stres

Do niedawna uważano, że zaburzenia poznawcze ( kognitywne0 rzadko występują w stwardnieniu rozsianym. Obecnie wiadomo, że tego rodzaju problemy pojawiają się u około połowy osób cierpiących na tę chorobę.

Podobnie jak w przypadku innych objawów SM, rodzaj i zakres zaburzeń kognitywnych mają charakter indywidualny. Wiele z nich to zaburzenia bardzo łagodne. Ciężkie zaburzenia poznawcze występują zaledwie u około 10 procent pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Do najczęściej występujących należą zaburzenia związane z przypominaniem sobie i pamięcią krótkotrwałą, szybkością myślenia lub przetwarzaniem informacji oraz zdolnością skupienia się i utrzymania koncentracji.

Stosunkowo często zachwianiu ulega także zdolność rozwiązywania problemów.

Zaburzenia poznawcze są wynikiem uszkodzeń, do jakich dochodzi w mózgu na skutek stwardnienia rozsianego. Nie są one wynikiem stresu, depresji, lęku czy zmęczenia, choć wszystkie te czynniki również mogą mieć wpływ na ich powstawanie.

Bywa natomiast odwrotnie: występowanie zaburzeń poznawczych, rodzi stres, podobnie jak utrata jakiejkolwiek umiejętności czy sam lęk, że można ją utracić.

Zagadnienia te omówiono w broszurze "SM? i pamięć". Szczegółowo wyjaśniano tam mechanizm powstawania tyh zaburzeń oraz opisano sposoby radzenia sobie z nimi.

Osobom dotkniętym zaburzeniami kognitywnymi w wyniku stwardnienia rozsianego zaleca się opanowanie strategii zmniejszania poziomu stresu wynikającego z tych zaburzeń.

Przykładowo można:
  1. prowadzić notatnik z planem dnia, tak by zmniejszyć stres związany z ciągłymi próbami przypomnienia sobie, co planowano danego dnia,
  2. prosić o informacje i wytyczne na piśmie, aby uwolnić się od konieczności zapamiętywania szczegółów,
  3. dzielić się obowiązkami z innymi, aby odciążyć się fizycznie i emocjonalnie,
  4. omówić z lekarzem techniki rehabilitacji kognitywnej służące do poprawy sprawności poznawczej,
  5. stosować na co dzień określoną technikę panowania nad stresem,
  6. zasięgać informacji i prosić o pomoc w najbliższym oddziale PTSR lub w Centrum Informacyjnym SM

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM