Bardzo wiele czynników powoduje zmęczenie w SM. Osoba chora może doświadczać tego objawu zarówno wskutek działania jednego z nich,
jak i wspołistnienia wielu różnych.
Niekiedy zmęczenie może być powodowane uszkodzeniami wywołanymi przez SM w centralnym układzie nerwowym ( mózgu i rdzeniu kręgowym).
Jakie zmiany w centralnym układzie nerwowym mogą powodować powstawanie zmęczenia? |
Wpływ SM na CUN nie jest jeszcze do końca rozumiany. To sprawia, że trudno określić w jaki sposób dochodzi do powstawania takiego objawu jak zmęczenie.
W SM system immunologiczny ( odpornościowy) atakuje otoczkę komórki nerwowej zwanej mieliną. Uszkodzenia mieliny doprowadzają do zaburzenia
lub nawet całkowitego przerwania przewodzenia nerwu.
Wskutek takich zmian informacja przechodzaca przez mózg i rdzeń kręgowy nie dociera ( lub dociera w nieprawidłowej formie) do reszty ciała.
Objawy choroby są zależne od miejsca, w którym powstaje uszkodzenie, a dokładniej od tego, za jakie czynności odpowiada uszkodzony nerw.
Dla przykładu: jeśli dochodzi do uszkodzenia nerwu odpowiedzialnego za widzenie, osoba ma kłopoty ze wzrokiem.
Do tej pory nie określono, który obszar mózgu jest odpowiedzialny za powstawanie zmęczenia. Być może powstaje ono wskutek kombinacji uszkodzeń.
Niektórzy badacze uważają, że za zmęczenie odpowiedzialny jest sposób, w jaki mózg adaptuje się do SM.
Rezonans magnetyczny pokazuje, iż cierpiące na zmęczenie używają znacznie większych obszarów mózgu do podołania aktywności życiowej niz osoby, które się nie męczą.
Może to wynikać z faktu, że mózg poszukuje nowych dróg przekazywania informacji na skutek przerwania dotychczasowych. Oznacza to, że wykonanie danej czynności
jest związane z większą wksploatacją mózgu, co może powodować zmęczenie.
Nadal jednak trudno określ.ić związek innych procesów zachodzących w mózgu z wywoływaniem poczucia zmęczenia. dopiero badania mogą pomóc w zrozumieniu
powstawania tego objawu.