SM i emocje

Czy istnieje profil psychologiczny chorych na stwardnienie rozsiane?

Co możemy powiedzieć o profilu emocjonalnym chorych na stwardnienie rozsiane? Jak zazwyczaj reagują oni na tę chorobę? W artykule przeglądowym w 1985 roku badacz Nicholas La Rocca przedstawił następujące wnioski:
  1. Chorzy na stwardnienie rozsiane są tak samo normalni z psychologicznego punktu widzenia oraz tak różnorodni, jak inne osoby zmagające się z ta chorobą. Można oczekiwać, że rozpoznanie przewlekłej choroby stanowi dla nich duży cios, a występowanie nawrotów (rzutów0 choroby potęguje stres.
  2. Wahania stanu fizycznego związane z przebiegiem choroby powodują nawroty przygnębienia, smutku i niepokoju.
  3. Choroba może poważnie zachwiać poczuciem własnej wartości pacjenta, ale u większości osób powraca ono do normy i na ogół udaje im się przez długi czas utrzymywać pozytywną samoocenę, nawet w obliczu nasilających się objawów choroby.
  4. Dla większości osób pomocne są informacje o stwardnieniu rozsianym i chcą oni najlepiej, jak to możliwe, zrozumieć swoją chorobę.
  5. Oprócz objawów fizycznych jest wiele innych aspektów choroby, do których trzeba się przystosować w przebiegu stwardnienia rozsianego. Nie jest niczym nietypowym, ze niektórym osobom z łagodnym przebiegiem choroby trudniej jest się przystosować niż tym, u których objawy są znacznie silniejsze.

Chociaż istnieje szereg typowych i często występujących u chorych z SM odczuć emocji i stanów, to trudno byłoby znaleźć dwie osoby o takim samym "profilu psychologicznym chorego na SM".

Informacje

Admin
Copyright© 2008 Poradnik SM